Rozhněvaný dav hodil Janukovyčova stoupence do popelnice

Kyjev – Nepříjemnou dohru měla včerejší schůze ukrajinského parlamentu pro poslance Vitalije Žuravského. Bývalý člen Strany regionů, uskupení svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, skončil po odchodu z parlamentu v kontejneru, kam ho hodil rozhněvaný kyjevský dav.

Poslanec se na počátku roku podílel na legislativní kriminalizaci protestů v centru metropole na Majdanu. Zákony, které účastníky demonstrací u státních úřadů tvrdě postihovaly, podepsal Janukovyč 17. ledna, parlament je zrušil po čtrnácti dnech. Celkem devět paragrafů považovala ukrajinská opozice, aktivisté i Evropská unie za nedemokratické.

Vitalij Žuravskyj, který patřil mezi autory obuškového zákona, včera sklidil hněv kyjevského davu. Po odchodu ze schůze parlamentu, jenž ratifikoval asociační dohodu s Evropskou unií (v minulosti ji blokoval právě Janukovyč), se na poslance vrhnul dav – a Žuravskyj skončil v popelnici i se svou diplomatkou. Rozhněvaní lidé ho polévali vodou, nakonec se mu podařilo z kontejneru vylézt a agresivním Kyjevanům utéct.

Žuravskyj na Ukrajině patří mezi známé kritiky médií, před dvěma lety předložil parlamentu zákon o urážce na cti, který novináři vyhodnotili jako náhubkový – a opakovaně proti němu demonstrovali. Ukrajinské mediální instituty Žuravského řadily mezi deset největších nepřátel tiskové svobody slova.