Jaceňuk: Rusku se nedá věřit, armáda má zůstat v pohotovosti

Kyjev Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil ministerstvu obrany, aby navzdory příměří zajistilo udržování armády ve stavu plné bojové pohotovosti. Rusům se podle něj nedá věřit. Současně s tím chystá nová vláda rozsáhlé lustrace, které mají prověřit loajalitu milionu úředníků.

Už na konci dubna uvedl ukrajinskou armádu do stavu plné bojové pohotovosti tehdejší úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Důvodem byla hrozba vypuknutí války s Ruskem. Moskva sice tvrdí, že není stranou konfliktu, je ale zjevné, že separatisté na východě Ukrajiny mají k dispozici ruskou vojenskou techniku a několikrát byli v regionu odhaleni ruští vojáci.

Nyní v oblasti platí mezi kyjevskou vládou a povstalci příměří, často je ale přerušováno ozbrojenými incidenty. Doněcká radnice oznámila, že při ostřelování města zahynuli dva civilisté a další tři byli zraněni. Dělostřelecké přestřelky se v posledních dnech odehrávaly hlavně v okolí letiště. Od začátku příměří, tedy od 5. září, bylo na Ukrajině zabito 30 lidí, z toho 14 civilistů. Strany konfliktu odpovědnost za oběti odmítají.

Jaceňuk dnes ministerstvu obrany nařídil, aby zajistilo, že vládní síly budou navzdory 12dennímu příměří ve stavu plné bojové pohotovosti. „Rusko nám mír nepřinese, a proto žádám ministra obrany o plnou bojovou pohotovost,“ řekl Jaceňuk, který je známý nesmlouvavým postojem vůči vzbouřencům.

Naplňování mírového plánu prezidenta Petra Porošenka podle Jaceňuka neznamená, že mohou ministerstva obrany a vnitra „polevit v práci“. „Nemůžeme věřit nikomu, zvláště pak Rusům,“ řekl Jaceňuk. Klid zbraní je součástí mírového plánu, který předpokládá například stažení těžkých zbraní, propuštění zajatců a dodávky humanitární pomoci.

Byrokracii čekají rozsáhlé lustrace, mají ověřit věrnost

Další opatření ukrajinské vlády potom cílí na byrokracii. Na základě nového zákona zaměřeného na vymýcení korupčních praktik spojených s předchozím režimem má být prověřena loajalita u milionu státních úředníků. Lustrace se má týkat i nejvyšší vládní úrovně.

„Všechny orgány centrální moci, které fungovaly za prezidenta Viktora Janukovyče, budou spadat pod tento zákon,“ řekl ukrajinský premiér na dnešním zasedání vlády. „Podle našich propočtů se tento zákon bude vztahovat na milion úředníků různého druhu, včetně celého kabinetu ministrů, ministerstva vnitra, zpravodajských služeb, úřadu prokurátora.“