Jevtušenkov: Podvodník, nebo další oligarcha, který se znelíbil Putinovi?

Moskva - Ruští vyšetřovatelé obvinili z praní špinavých peněz miliardáře Vladimira Jevtušenkova, který ovládá mocnou finanční skupinu AFK Sistěma. Údajně se dopustil finančních podvodů v souvislosti s ovládnutím ropné společnosti Bašněfť. Sistěma, která Bašněfť ovládá, považuje obvinění za nepodložená. Kvůli obvinění je Jevtušenko - zatím - v režimu domácího vězení. Nesmí telefonovat, nemá přístup k internetu, nesmí posílat ani dostávat dopisy. Hrozí mu až desetiletý trest.

„Vyšetřovatelé mají důvodné podezření, že se šéf představenstva Sistěmy Vladimir Jevtušenkov podílel na legalizaci majetku, který získal nezákonně. Dnes byl obviněn z praní špinavých peněz,“ uvedli vyšetřovatelé. Jevtušenkov je známý v České republice i díky svému loňskému rozhovoru s agenturou Bloomberg, v němž prohlásil, že zvažuje převzetí největší české telekomunikační společnosti Telefónica Czech Republic. Firmu nakonec koupila česká investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Šéf Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů (RSPP) Alexandr Šochin prohlásil, že případ „bezpochyby vypadá jako Jukos 2“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se proti takovému přirovnání obratem ohradil a nařčení z politického motivu případu označil za absurdní.

Někdejší šéf Jukosu a bývalý nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij byl v roce 2003 odsouzen na téměř 11 let za daňové úniky, praní špinavých peněz a údajné krádeže ropy. Ruský prezident Vladimir Putin omilostnil Chodorkovského po desetiletém věznění loni v prosinci.

Jevtušenkov je na patnáctém místě žebříčku nejbohatších Rusů. Jen hodnota ropné společnosti Bašněfť, která patří finanční skupině Sistěma, jedné z největších v Rusku, je odhadována na necelých 12 miliard dolarů. O Bašněfť údajně usilují jiní oligarchové z okolí prezidenta Putina, neví se ale přesně, komu Jevtušenkov stojí v cestě. Společnost totiž odmítl prodat, v červenci usiloval o schůzku s Putinem, ale ten ho nepřijal. Je jisté, že Jevtušenkov už není oblíbencem Kremlu. Jeho firma na burze ztratila třetinu své hodnoty.