Sarkozy je zpět. A dělá si zálusk na Elysejský palác

Paříž Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil svůj návrat do politiky. Na svém facebookovém účtu zároveň uvedl, že se opět uchází o post šéfa opozičního pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP). Sarkozy v roce 2012 prohrál volby a nemohl pokračovat v druhém prezidentském mandátu. Podle listu Le Parisien si ale dělá naději, že se mu po volbách v roce 2017 opět podaří do Elysejského paláce vrátit.

„Jsem kandidátem na předsedu mé politické rodiny,“ napsal Sarkozy na Facebooku. „Navrhnu její celkovou reformu, abych do tří měsíců vytvořil nové a široké hnutí, které bude schopné hovořit k Francouzům jako celku,“ dodal s tím, že představí „nový projekt“.

Francouzská nacionalistická pravicová Národní fronta (FN) Marine Le Penové Sarkozyho návrat kritizovala. „Většina Francouzů ho vnímá jako muže včerejška. Potřebujeme nové tváře a nové nápady,“ prohlásil místopředseda FN Florian Philippot.

UMP je po finančních skandálech a vnitřních sporech ve vážné krizi. Podle průzkumů veřejného mínění je ale Sarkozy na pravé straně politického spektra nejrespektovanější osobností, která má nejvíc nadějí prezidentský mandát vybojovat. V závěru toho jediného, který v letech 2007 až 2012 vykonával, navíc nikdy neklesl v průzkumech veřejného mínění tak hluboko jako jeho socialistický soupeř Francois Hollande, jehož působení je pro většinu Francouzů jedno velké zklamání.

Podle nejnovějšího průzkumu se jeho popularita pohybuje na pouhých 13 procentech. Od nástupu k moci na jaře 2012 není Hollande s to oživit francouzskou ekonomiku a snížit nezaměstnanost. Od začátku roku již dvakrát obměnil vládu. Ranou pro jeho oblíbenost bylo i odhalení jeho vztahu s herečkou Julií Gayetovou a následný rozpad jeho původního partnerství s novinářkou Valérií Trierweilerovou, která neváhala a o životě s Hollandem nedávno napsala knihu. Prezidenta v ní popisuje jako chladného manipulátora, který nemá rád chudé lidi – což je pro socialistu prakticky likvidačním obviněním.

Francois Hollande
Zdroj: ISIFA/AFP
Autor: BERTRAND LANGLOIS

Hollande se nechal slyšet, že přes veškeré své potíže a nepříznivé výsledky v průzkumech nehodlá v půlce svého prezidentského mandátu odstoupit a v Elysejském paláci setrvá.