Spor o Skotsko pokračuje: Obě strany se v noci střetly mimo volební místnosti

Glasgow (Británie) – Skotské referendum sice potvrdilo status quo stávající monarchie, ve společnosti ale rozdílné názory dál rezonují. Dokladem jsou noční potyčky ve městě Glasgow, kde se střetli unionisté se zastánci nezávislosti. Na několika místech zasahovala policie a zatkla šest výtržníků. Čtvrteční referendum skončilo větším rozdílem, než se předpokládalo: 55 ku 45 procentům ve prospěch zachování Skotska pod britskou vlajkou.

Skotové ve čtvrtečním referendu jasně odmítli perspektivu nezávislosti své země nečekaným rozdílem deseti procentních bodů. Předák skotských nacionalistů Alex Salmond kvůli prohře ohlásil rezignaci, Londýn a Evropská unie i USA si naproti tomu oddechly.

Výtržnosti v Glasgowě začaly v pátek odpoledne, když se stovky triumfujících unionistů shromáždily na nejrušnější křižovatce ve městě. S britskými vlajkami v ruce sborově zpívali britskou vlasteneckou píseň Rule Británie a mnozí zapalovali světlice. Za soumraku obsadili stoupenci zachování jednoty Británie náměstí George Square, které bylo v minulých dnech dějištěm velkých mítinků obhájců samostatnosti Skotska. 

Oba tábory se snažila od sebe oddělit pořádková policie, velký počet policistů na koních hlídkoval i v okolních ulicích, aby v zárodku bránil vzplanutí dalších bitek. 

Policie podle BBC oznámila zatčení šesti osob. Žádné informace o případných zraněních prý ale nemá. Oficiálně se tak nepotvrdila zpráva, která se objevila na sociálních sítích, podle níž byl na náměstí George Square údajně pobodán jeden z odpůrců skotské nezávislosti.

Skotové budou hlasovat o svém odchodu ze Spojeného království
Zdroj: ČTK/imago stock&people