Další španělský kněz nakažený ebolou se vrací domů

Madrid - Španělského duchovního, který se v Sieře Leone nakazil smrtícím virem eboly, dnes vyzvedl vojenský letoun vyslaný španělskou vládou, aby jej přepravil do vlasti. Manuel García Viejo je druhý španělský misionář, který se nakazil ebolou. Před více než měsícem zemřel v Madridu duchovní Miguel Pajares, který se stal první evropskou obětí současné nákazy v západní Africe.

García Viejo působil jako člen řádu San Juan de Dios v nemocnici v sierraleonském městě Lunsar. Poté, co byl testován pozitivně na ebolu, vyjádřil touhu vrátit se do Španělska. Léčit se bude stejně jako Pajares v nemocnici Carlose III.

Pětasedmdesátiletého Pajarese, rovněž člena řádu San Juan de Dios, španělské úřady počátkem srpna za přísných bezpečnostních podmínek evakuovaly z Libérie do madridské nemocnice, kde pobýval v izolaci. Zemřel přesto, že dostával nadějné a zatím neschválené sérum ZMapp, které zlepšilo stav dvou nakažených Američanů.

Podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila už ebola nejméně 2 630 lidí, nakaženo je dalších nejméně 5 357 osob. Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se rozšířil i do Senegalu a Nigérie. Mezi nakaženými je i 318 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, 151 z nich nákaze podlehlo. Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká.


Kampaň proti šíření eboly v Sieře Leone může být prodloužena

Třetím a původně závěrečným dnem pokračovala v západoafrické zemi Sierra Leone osvětová a informační megakampaň o smrtící epidemii eboly. Jak uvedli místní představitelé, kampaň se nicméně nedostala ke všem obyvatelům země a nejspíš by mohla být prodloužena. K bezprecedentnímu vyhlášení třídenního zákazu vycházení po celé zemi sáhla vláda ve Freetownu ve snaze zastavit šíření viru této smrtící choroby, která si už v zemi vyžádala na 560 mrtvých.

Osvětová kampaň proti ebole v Sieře Leone
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Duff

Vláda ve Freetownu vyslala do měst a obcí kolem 30 000 zdravotníků a dobrovolníků. Ti chodili od domu k domu, informovali lidi o způsobech šíření nemoci a o možné prevenci, vyhledávali nakažené osoby a odváželi mrtvé. Do každé domácnosti také rozdávali kousek mýdla.

Šest milionů obyvatel Sierry Leone přijalo podle místních médií kampaň a zákaz vycházení vesměs s pochopením, jen v sobotu byl v hlavním městě hlášen útok na tým pohřbívající oběti eboly. Jinak byly ale ulice metropole vylidněné, s výjimkou sanitek a policejních aut. Proti jednomu z nejextrémnějších opatření od vypuknutí epidemie eboly v Africe zaznívaly i kritické hlasy označující vládní akci jen za špatně organizovaný „reklamní tah“. Ozývala se i varování, že třídenní zákaz vycházení může způsobit nedostatek potravin a přimět lidi za každou cenu ukrývat vysoce nakažlivá těla. Dobrovolníci ale říkají, že jejich horká linka proti ebole byla v prvních dvou dnech kampaně zaplavena stovkami telefonických žádostí o pomoc. Možnosti týmů reagovat na tyto telefonáty jsou ale omezené v důsledku nedostatku personálu a vybavení.