Ostatní nad ním váhají, Putin má jasno: Na summit G20 chce přijet

Moskva - Řadě západních politiků leží v žaludku, přesto ruský prezident Vladimir Putin počítá s účastí na listopadovém summitu zemí G20 v Brisbane. Uvedl to jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Už jedno vrcholné setkání je přitom pro Putina zapovězené. Užší skupina G8 v březnu fakticky Rusko vyloučila s tím, že ho může znovu přizvat v závislosti na změně postoje vůči Ukrajině. I mezi dvacítkou hospodářských lídrů světa se názor na Putinovu účast rozchází. 

Pokud jde o skupinu G20, Kreml dál s účastí prezidenta počítá. „Prezident se dál připravuje na nadcházející australský summit dvacítky, kterého se hodlá zúčastnit,“ řekl Interfaxu Peskov. Rusko se letos ocitlo v mezinárodní izolaci kvůli březnové anexi Krymu a údajné podpoře východoukrajinských separatistů. 

Podle dřívějších zpráv ruského tisku hledá Austrálie od počátku září cestu, jak účast šéfa Kremlu zablokovat. Australané údajně přesvědčovali západní státy o nutnosti izolace Ruska na nedávném summitu NATO v britském Walesu. Austrálie sice členem Aliance není, ale její zástupci se vrcholných schůzek NATO účastní. 

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová minulý týden prohlásila, že hlavním tématem schůzky skupiny G20 v Brisbane bude ofenziva Islámského státu v Iráku, situace v Sýrii a krize na Ukrajině. Austrálie jako pořadatel nemůže sama rozhodnout o tom, že některý z členských států G20 na summit nepozve. Členové skupiny ale podle Bishopové zatím nemají jednotný názor na to, zda by Putin měl do Brisbane přijet, či nikoliv.

Summit G20 v Petrohradu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dimitar Dilkoff, Pool

Užší skupina světových lídrů v první polovině roku jasno měla. Kvůli ruskému angažování na Ukrajině bylo úplně zrušeno plánované červnové setkání G8. „Co se týče skupiny G8, (…) rozhodli jsme se pozastavit Rusku členství. Předpokládá se, že všech ostatních sedm zemí se bude scházet bez Ruska,“ uvedl tehdy francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Členy skupiny G20 jsou kromě Austrálie a Ruska Argentina, Brazílie, Čína, Evropská unie, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, JAR, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Saúdská Arábie, Turecko, USA a Velká Británie.