Na „minském“ tahu jako první armáda - začne stahovat vojska

Kyjev – Ukrajinská armáda začala s prvními reálnými kroky, které vzešly z mírových jednání v Minsku. Těžkou bojovou techniku a dělostřelectvo prý v nejbližší době stáhne do vzdálenosti 15 kilometrů od obydlených míst na východě země. Vytvoření tzv. nárazníkové plochy bylo hlavním výstupem pátečního jednání v běloruské metropoli. Armáda také oznámila, že dokázala dostat ze zajetí na 1 200 vojáků či civilistů.

Podle ukrajinských médií se plánované stahování týká těžkého dělostřelectva a obrněné techniky s palebnými prostředky ráže vyšší než 100 milimetrů. Armáda využila zejména toho, že povstalci omezili dělostřeleckou palbu. Stejně tak ustalo ostřelování z ruské strany. 

Myšlenka nárazníkového pásma se zrodila na páteční schůzce mezi zástupci Kyjeva, povstalců, OBSE a Ruska. Na vytvoření pásma se mají stejnou měrou podílet jak ukrajinské jednotky, tak i povstalci. Každá z bojujících stran má stáhnout své těžké zbraně do vzdálenosti 15 kilometrů.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident: „Znovu opakuji, že je nemožné získat zpět Doněck a Luhansk prostřednictvím bojů. Čím víc ukrajinských vojáků tam pošleme, tím víc jich tam pošle Rusko. Je to nekonečný proces.“


Pro snadnější kontrolu má být celá oblast rozdělena do pěti sektorů, jejichž kontrolu bude mít na starosti OBSE. Centry těchto sektorů mají být města Doněck, Kramatorsk a Mariupol v Doněcké oblasti a Luhansk a Antracyt v Luhanské oblasti. V Doněcku a Luhansku má být rozmístěno kolem sta pozorovatelů, v ostatních třech městech po padesáti. 

Mluvčí bezpečnostní rady také oznámil, že se podařilo osvobodit zhruba 1 200 zajatců z řad vojáků i civilních občanů. Díky výměně zajatců, kterou Kyjev dohodl počátkem září, se zatím podařilo dostat ze zajetí přes 170 osob, uvedl mluvčí.

Mrtvých jsou tisíce

Od začátku proruského povstání letos v dubnu zahynuly v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny 4 000 civilistů a bojovníků samozvané Doněcké lidové republiky, oznámil vicepremiér „lidové republiky“ Andrej Purgin s tím, že příslušníci ukrajinské armády do jeho statistiky zahrnuti nejsou.

Ukrajinská armáda odhaduje počet mrtvých při bojích na východě země na 3 200. Počet nezahrnuje pohřešované osoby, kterých je podle shodného tvrzení armády i povstalců několik tisíc.