Popradští nechtějí být při ruském útoku první na ráně

Poprad - Obyvatelé slovenského Popradu hromadně podepisují petici za uspořádání referenda, v němž chtějí odmítnout základnu NATO poblíž města. Možnost využít vojenský sklad nabídl Alianci v souvislosti s krizí na Ukrajině prezident Andrej Kiska, podle místních by se ale město v případě konfliktu jistě stalo terčem bombardování. NATO přitom zatím vůbec o využití prostor u Popradu neuvažuje.

Poprad je pro logistiku NATO vhodným místem. Leží nedaleko ukrajinských hranic, město má dobré dopravní spojení i moderní letiště a v blízkých lesích jsou navíc dávno vybudované muniční sklady. Zásobovací základna u Popradu funguje už přes šedesát let. V současné době ji využívá slovenská armáda, která tu skladuje například materiál potřebný pro zahraniční mise.

Aliance zatím o toto místo zájem neprojevila. Není ani jasné, zda by tady skladovala munici, výstroj či potraviny. Organizátoři petice jsou ale přesvědčení, že u turistického centra Vysokých Tater nesmí být nic s nápisem NATO. „To se sem prostě nehodí. Já si myslím, že v Alpách v Rakousku nebo v Itálii nic takového není. A jestli to vážně chtějí, ať si to postaví v Bratislavě. Mají tam dálnici i letiště,“ říká organizátor petice za referendum František Bednár, který je i předsedou sdružení bývalých československých politických vězňů. V případě vojenského konfliktu by se prý zhoršila bezpečnostní situace v regionu a město by se kvůli základně mohlo stát terčem útoku.

Kritiků se zastal také primátor města Anton Danko. „Jako obyvatel Popradu jsem zásadně proti zřízení takové strategické základny ve městě,“ řekl a dodal, že samospráva nemá kompetence k tomu, aby mohla projektu zabránit. Město Poprad připravilo na svých webových stránkách anketu ohledně záměru umístit logistickou základnu NATO ve městě, v němž žije kolem 54 000 lidí (což zhruba odpovídá Karlovým Varům). V anketě převažují zatím hlasy odpůrců základny - 2288 hlasujících proti 322, kteří by ji podpořili.

Zástupci členských zemí NATO se na summitu ve velšském Newportu dohodli na plánu vytvořit uskupení, které dokáže rychle zasáhnout do krizové situace. Pro rychlé nasazení má mít uskupení ve východních členských státech předem připravené zásoby, včetně munice a paliva. Základnu nabídl Alianci prezident Kiska - mimochodem rodák z Popradu. Jeho aktivitu ale brzdí premiér Robert Fico, který cizí vojáky v zemi nechce. „Ani za cenu odchodu z politiky bych nikdy nesouhlasil s vojenskou základnou NATO na území Slovenské republiky,“ řekl ministerský předseda deníku Nový čas.

Miroslav Lajčák, Andrej Kiska a Martin Glváč na summitu NATO ve Walesu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jon Super

Slovensko je letos členem NATO přesně deset let. Ne všichni v Popradu možný příchod Aliance rovnou odsuzují – někteří připomínají, že do NATO vstoupili dobrovolně a mají vůči organizaci závazky. Většina lidí na velkém sídlišti, vzdáleném jen dva kilometry od skladu, by se ale příchodu NATO bála. Dnes se prý cítí bezpečně - přitom přiznávají, že vůbec netuší, jakou munici teď armáda poblíž jejich domů skladuje.

/*json*/{"map":{"lat":48.9900327524655,"lng":21.47034375852817,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":49.05601782958477,"lng":20.3192138671875,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/