Hranici mezi životem a legendou Vikingů nyní hledají v Berlíně

Berlín – Válečníci, objevitelé, obchodníci, důmyslní konstruktéři – tím vším byli bájní Vikingové, jejichž historie se stále silně mísí s legendami. Podobné téma přináší jedna z nejúspěšnějších evropských výstav, aktuálně probíhající v Berlíně. Zatím nejucelenější pohled do života severských mořeplavců přináší 800 exponátů a několik skvostů – včetně pozůstatku téměř 40metrové vikingské lodi.

Zdroj: smb.muzeum.de Autor: Státní muzeum v Berlíně

Na projektu pracovali angličtí a dánští spolu s německými vědci a výstavu dokázali přivést do každé ze tří metropolí. V Britském muzeu v Londýně se výstava Vikingové během čtvrt roku stala senzací. Jen za jediný měsíc ji navštívilo přes 50 tisíc lidí. Enormní zájem ji pasoval na historicky třetí nejúspěšnější expozici v dějinách muzea.

V povědomí většiny lidí se obraz Vikinga spojuje s krvelačným bojovníkem vyzbrojeným sekyrou a zlověstným řevem. To vše výstava sugestivně dokládá nejen emotivním aranžmá, ale i autentickými předměty. Mezi nimi převládají kosterní pozůstatky obětí s nejrůznějšími deformacemi. K vidění tak jsou proražené lebky nebo useknuté prstní články.

Výstava Vikingové: Život a legenda ale ukazuje Seveřany i z jiného úhlu – jako umělce nebo zdatné řemeslníky. Vůbec nejzajímavějším kusem výstavy je 37 metrů dlouhá konstrukce největší nalezené vikingské lodi. Zejména díky lodím mohli Seveřané před 1000 lety plenit pobřeží, propojit čtyři kontinenty a ovládat tak pobřeží na obrovském prostoru mezi Islandem a Kyjevem.

Loď nazvaná po svém nalezení Roskilde 6 pochází zřejmě z první poloviny 11. století. Její torzo archeologové odkryli v roce 1997 poblíž dánského fjordu Roskilde a konzervovali její dřevěné trámy. O podrobnější analýzu se postaralo Národní dánské muzeum. Nález představuje zhruba pětinu z původní celkové lodi. Pro potřeby výstavy byly trámy začleněny do speciálního rámu z nerezové oceli. Vznikl tak model s tvarem a velikostí původní lodi.

Šíři „rozptylu“ vikingských nájezdů dokládá i další z cenných exponátů: poklad, který se podařilo před 7 lety odkrýt v údolí anglického Yorku. Obsahoval totiž předměty pocházející například z území dnešního Afghánistánu.

Berlínští kurátoři si slibují obdobný zájem, jaký výstava vzbudila v Británii. K tomu přispěl i fakt, že napříč ostrovy nedávno slavil úspěch fenomén skandimánie, tedy fascinace vším, co souvisí se severskou kulturou. Potomci někdejších Vikingů dodnes obývají různé kouty severní Británie, zvláště Yorkshire a Skotsko, kde je 20 procent místní DNA norské. Na skotských Shetlandských ostrovech jsou skoro všechna jména míst odvozena ze staré norštiny.