Šéf labouristů vyčinil Cameronovi za výsledek referenda

Manchester – Současný premiér David Cameron prý nemá na to, aby přinesl Britům prospěch a hlavně naději, o čemž svědčí výsledek referenda ve Skotsku. Prohlásil to předseda konkurenční Labouristické strany Ed Miliband na výroční konferenci strany. Opoziční předák využil momentálního napětí ve Skotsku. Na 45 procent tamních voličů vyjádřilo touhu po samostatnosti. Mimochodem právě ve Skotsku mají labouristé dlouhodobě silnější pozice než konzervativci.

Předseda vlády podle Milibanda nemá odpověď na klesající životní úroveň v zemi ani nic, čím by povzbudil mladé lidi usilující o zlepšení majetkové situace. Nedokáže prý ani reagovat na upadání zdravotnického systému. Skotské referendum ukázalo, že „země není v dobrém stavu“, zdůraznil předák labouristů.

Nynější vládní koalice podle Milibanda „není jen průměrná, nýbrž vůbec jedna z nejhorších“. Za svého vládnutí prý přinesla lidem „pět let obětování, ale žádný rok úspěchu“.

Opoziční politik se v projevu zjevně snažil přesvědčit skeptické voliče, že ve volbách, které se uskuteční napřesrok v květnu, je právě on tím správným kandidátem na křeslo ministerského předsedy. Jeho vyjádřené plány přitom naznačují odklon strany z politického středu směrem doleva.

Především se dušoval „záchranou a reformou“ zdravotnictví, sužovaného problémy. Slíbil přitom vynaložit na zlepšení stavu tohoto sektoru dvě a půl miliardy liber (téměř 90 miliard korun). Získat je chce dalším zdaněním tabákových firem, vyšším zdaněním nemovitostí, jejichž cena přesahuje dva miliony liber, a potíráním daňových úniků. Slíbil také získání dalších 36 tisíc lékařů, zdravotních sester, porodních asistentek a pečovatelů.