Rekordní zátah napříč kontinentem: 9 dní, tisíc zadržených

Haag - Přes tisíc zadržených celkem ve 34 zemích Evropy. Takový je výsledek dosud největšího zásahu Evropského policejního úřadu (Europol) proti organizovanému zločinu. Interpol při svém tažení nevynechal ani Česko. Hlavním cílem vyšetřovatelů byly drogy, obchod s lidmi, podvody, daňové úniky a krádeže.

Operace probíhala od 15. do 23. září a velení Europolu ji řídilo z nizozemského Haagu. Za spolupráce policejních orgánů členských zemí EU a dalších států včetně Austrálie a USA se například podařilo zabavit stovky kilogramů drog, velké obnosy peněz v hotovosti a další majetek a zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí. Celkem se zasahovalo na více než 260 místech.

„Je to největší jednotně koordinovaná akce proti organizovanému zločinu, jaká kdy byla v Evropě provedena,“ řekl novinářům šéf Europolu Rob Wainwright. Podle něj se s její pomocí podařilo významně narušit činnost zločineckých organizací.

Česká policie se zaměřila na letiště i noční podniky

Česká policie do akce na tři dny zapojila 100 lidí a zaměřila se hlavně na drogy a obchodování s lidmi. „V drogové oblasti policisté zejména zintenzivnili kontroly na drogových trasách, konkrétně se zaměřili na trasu z Jižní Ameriky přes Letiště Václava Havla, kde se kontroly uskutečnily ve spolupráci s celní správou,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Protimafiánský útvar zkontroloval zhruba 40 nočních podniků v Česku. 

Čeští policisté při akci vyřešili několik menších případů, které se týkaly třeba pobytových nesrovnalostí cizinců, a našli jednoho hledaného muže. Prý získali i operativní informace, které využijí k další práci. „Akci hodnotíme velmi pozitivně, mimo jiné také proto, že jsme vyzkoušeli a prohloubili komunikaci a spolupráci s ostatními evropskými státy. Boj s organizovaným zločinem není snadný, a mezinárodní spolupráce je proto nezbytně nutná,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.