V čele Skotska chce být Sturgeonová. Boj o nezávislost prý nekončí

Glasgow - Velkou šanci převzít vedení Skotska má po odchodu premiéra Salmonda místopředsedkyně národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová. Dnes oznámila svou kandidaturu a podle komentátorů se ambice vlivné političky zřejmě vyplní. Dosavadní předseda SNP a šéf skotské vlády Alex Salmond se po porážce separatistů v referendu rozhodl obě funkce opustit.

Čtyřiačtyřicetiletá politička se tak může už brzy stát nejmocnější politickou osobností Skotska. „Oznamuji dnes svou kandidaturu na nového lídra (vládní) SNP a nového premiéra Skotska,“ řekla novinářům Sturgeonová v největším skotském městě Glasgow. O Salmondově nástupci rozhodne stranický sjezd v listopadu.

Nynější místopředsedkyně SNP Sturgeonová má podle agentury AFP velkou naději Salmonda nahradit, protože ostatní možní kandidáti, ministři Alex Neil a Humza Yousaf, se proti této ve Skotsku oblíbené političce nejspíš nepostaví.

„Nezávislost je pro Skotsko nejlepší budoucností. A já jsem více než kdy jindy přesvědčena, že se jednou staneme nezávislou zemí. To se ovšem stane jen tehdy, když se pro to rozhodnou obyvatelé Skotska v hlasovacích místnostech.“


Skotové v referendu 18. září perspektivu nezávislosti nečekaně vysokým rozdílem deseti procentních bodů odmítli. Proti samostatnosti hlasovalo 55,3 procenta skotských voličů, pro samostatné Skotsko jich bylo 44,7 procenta. Salmond obvinil londýnské politické vůdce, že oklamali skotské voliče falešnými sliby o rozšíření autonomie Skotska.

Sturgeonová dnes uvedla, že jako šéfka skotské vlády by v Londýně v první řadě prosazovala posílení pravomocí skotského parlamentu. „Skotové dali jasně najevo, že potřeba nových pravomocí je naléhavá a silná,“ dodala politička. Skotský parlament má zatím větší pravomoci hlavně ve zdravotnictví a školství. 

Sturgeonová byla několikrát zvolena „skotskou politickou osobností roku“ a je kvůli svému vzhledu často přirovnávána k německé kancléřce Angele Merkelové. Do SNP vstoupila v 16 letech a kandidovala do čela strany již v roce 2004, ale nakonec z kampaně odstoupila a podpořila Salmonda. 

Pokud Sturgeonová v listopadovém hlasování zvítězí, budou všechny tři hlavní skotské politické strany mít ve svém čele ženu. Místní labouristy už vede Johann Lamontová a konzervativce Ruth Davidsonová.