Somálští piráti propustili novináře – údajně za 35 milionů

Mogadišo – Údajně výměnou za výkupné ve výši 1,6 milionu dolarů (34,4 milionu korun) propustili somálští piráti v úterý na svobodu německo-amerického novináře Michaela Scotta Moora, kterého unesli před více než dvěma lety. Německé ministerstvo zahraničí potvrdilo, že 45letý Moore je v pořádku a podstupuje lékařské vyšetření. K otázce výkupného, o němž hovořil velitel pirátů, se ale nevyjádřilo.

Vyjednávání o Moorově propuštění vedly německé úřady, které zpravodajsky spolupracovaly s USA. Podle představitele pirátů byli již únosci jednáním vyčerpaní a obávali se, že se USA pokusí o novinářovo vysvobození silou. Krátce po Moorově únosu v lednu 2012 totiž americké zvláštní jednotky osvobodily jiného amerického reportéra.

Moore, který má německé i americké občanství, byl unesen v lednu 2012 v somálském městě Galkayo, když zde prováděl rešerše pro svou knihu o pirátech. V následujících letech únosci pravidelně zveřejňovali záběry rukojmího, který pracoval mimo jiné i pro německý magazín Der Spiegel.

Otázka prostředků, jak osvobozovat své občany z rukou únosců v regionech, kde jsou aktivní islámští extremisté, vyvolává napětí mezi USA a Británií na jedné straně a ostatními západními státy na straně druhé. Washington a Londýn totiž rezolutně odmítají za rukojmí platit výkupné, které podle nich jen finančně posiluje únosce a podněcuje je k dalším únosům. Ostatní země většinou oficiálně tvrdí, že nic neplatí, ale je veřejným tajemstvím, že se k placení výkupného většinou uchylují.

Zatímco francouzský prezident François Hollande v těchto dnech nepřímo potvrdil, že za nedávné propuštění čtyř francouzských novinářů ze zajetí v Sýrii zaplatili jako zprostředkovatelé „přátelé“, blízkovýchodní organizace Islámský stát (IS) v předchozích týdnech zavraždila dva americké novináře a jednoho britského reportéra, jejichž země o jejich propuštění vyjednávat odmítly.