Špatná slova ve špatnou chvíli: Cameron schytal kritiku za Alžbětino „zavrnění“

Londýn – Nechtěná faux pas se stávají i mezi distingovanými britskými politiky – včetně těch nejvyšších kruhů. Premiér David Cameron nyní musí vysvětlovat frivolní výrazy na adresu britské královny, se kterými se svěřil exstarostovi New Yorku Michaelu Bloombergovi. Slovy o spokojeném „zavrnění“ Alžběty II. po oznámení výsledku referenda nejenže porušil tradičně žádanou mlčenlivost o vzájemných hovorech, ale vyslovil je tak nešťastně, že vše zachytily mikrofony kamer.

Jeho lehkomyslné vyjádření při návštěvě New Yorku zachytila a odvysílala televizní stanice Sky News. „Definice úlevy je být premiérem Spojeného království, zavolat královně a říct jí: 'Je to v pořádku.' To bylo něco. Do telefonu zavrněla (blahem),“ popisoval Cameron Bloombergovi telefonický rozhovor, při němž panovnici informoval, že skotští voliči se rozhodli zůstat součástí Británie.

Premiér si přitom neuvědomil, že jeho slova pronášená při chůzi s Bloombergem mohou zachytit novináři. Právě od nich zatím schytal nejvíce. Zatímco Buckinghamský palác způsobně mlčí, podle komentářů šlo o neuctivý a neloajální čin. Cameron navíc porušil nepsané, ale důležité pravidlo, že žádné rozhovory premiéra s hlavou monarchie se nikdy nezveřejňují.

Na to upozornil i jeho nedávný „soupeř“ z referenda, odcházející šéf skotské národní strany Alex Salmond. „David Cameron je premiérem už čtyři roky a ještě se nenaučil základní slušnosti, že nemá vykládat, co si Její Veličenstvo královna myslí nebo nemyslí,“ řekl pro BBC.

David Cameron a Alžběta II.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: John Stillwell

Průzkumy před referendem naznačovaly velice těsný výsledek hlasování, a to dokonce i ve prospěch nezávislosti Skotska. Nakonec však až nečekaným desetiprocentním rozdílem zvítězili příznivci setrvání ve svazku s Velkou Británií. 

Ministerský předseda v rozhovoru se starostou amerického velkoměsta rovněž zažertoval o tom, jak velmi byl nervózní kvůli nejistému vyústění referenda. „Řekl jsem, že chci najít ty společnosti, co dělaly průzkumy, a chci je zažalovat za žaludeční vředy způsobené tím, čím jsem kvůli nim prošel. Byly to velmi nervózní chvíle,“ svěřil se Cameron.