Jak přimět pandy, aby si nezvykly na lidi? Chovatelé se činí

Guangzhou – Pro chov kriticky ohrožených druhů zvířat je stále důležitější, aby si v útlém věku příliš nezvykla na lidskou péči. Právě to se jim při vypuštění do přírody může stát osudným. V Číně nyní řada lidí takřka v přímém přenosu sleduje osud prvních pandích trojčat, která přežila. Tamní chovatelé tak přistoupili ke stále oblíbenější pomůcce – zvířecím oblečkům.

Zaměstnanci přírodní rezervace poblíž Guangzhou doufají, že si díky důmyslné kamufláži mláďata nezvyknou na lidi a nestanou se tak lehkou kořistí v přírodě. Tím spíš, že narození zdejších pandích trojčat sledoval celý svět. Teď se pod přísným dozorem matky a chovatelů učí chodit.

Zdejší personál ale od začátku vymýšlí kousky, jak co nejvíce upozadit roli lidí v pandím životě. Některé jiné pandy jsou totiž zvyklé dostávat bambus od ošetřovatelů a samy ho tak nehledají.

U jejich mláďat proto vedení parku zvolilo jinou taktiku. „Nikdy se nedotkla člověka, hrají si na poměrně velkém území. Nechovají se jako jejich matky, které přijdou, jakmile uslyší lidský hlas,“ říká zástupce rezervace Liu Xiaoqiang.

Nejméně dvě mladé pandy by ještě letos měly rezervaci opustit. Právě omezení kontaktu s člověkem je pro jejich přežití v divočině klíčové. Zaměstnanci proto nic nepodceňují ani při jejich monitorování. „Vezmeme si zvířecí obleky, aby nás mláďata neviděla. Poté pomocí GPS určíme pozici čtyř velkých pand a vzdálenosti mezi mláďaty a matkou,“ dodává jeden ze zdejších chovatelů.

Podobně sledovat by je odborníci chtěli i později v přírodě. Volně žije v současnosti pouhých 1 600 pand. Právě umělý chov a následné vypuštění je zřejmě jedinou nadějí, aby pandy nevyhynuly ani v příštích desetiletích.