Francouzská blamáž: Hledaní islamisté bez problému prošli kontrolou

Paříž - Trojice francouzských islamistů se kvůli špatné komunikaci mezi Paříží a Ankarou dostala bez problémů na evropskou půdu. Turecké úřady muže podezřelé z terorismu zadržely při přechodu syrské hranice a s Francií se dohodly na jejich předání. Posadily je ale do jiného letadla, Francouzům to oznámily pozdě, a na muže tak na letišti nikdo s pouty nečekal. Nakonec se ale sami přihlásili na policii. Tvrdí, že účast v bojích na Blízkém východě jim otevřela oči a že jsou z Islámského státu (IS) rozčarovaní. Pro svou vlast prý žádnou hrozbou nejsou.

Francouzští agenti čekali na pařížském letišti Orly na džihádisty marně. Tři pasažéři, o které se zajímali, tou dobou vystupovali o 800 kilometrů dál v jihofrancouzském Marseille. Turci vysvětlili zmatek tím, že pilot původního letadla odmítl na poslední chvíli trojici vzít na palubu, protože neměla potřebné turecké doklady, a tak ji posadili do jiného letadla. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve nařídil celou záležitost vyšetřit a hodlá brzy odletět k jednání do Turecka. Kritizoval také to, že pasová kontrola na letišti v Marseille pustila muže do země, přestože jejich jména byla v databázi podezřelých osob.

Francie měla muže v hledáčku, protože dva z nich mají úzké vazby na toulouského vraha sedmi lidí Mohameda Meraha, který v roce 2012 zastřelil mimo jiné tři židovské děti. Těžko si lze představit hlídanější lidi než jeho blízké, přesto kvůli změně letu prošli bez povšimnutí. „Prošli jsme celnicí, ukázali jsme pas, vlastně jsme ukázali všechno, to je nejpřekvapivější. Pokud nám řeknou, ať jdeme na policii, půjdeme na policii,“ řekl jeden z podezřelých Imad Djebali. Tento Merahův přítel z dětství byl kvůli obvinění z terorismu poslán v roce 2009 na čtyři roky za mříže, zatímco Abdelouahed Baghdali, jehož manželkou je Merahova sestra Souad, má styky s jednou islamistickou školou. Třetí muž Gael Maurize je podle tajných služeb napojen na džihádisty, upřesňuje BBC.

„Bylo to špatně skloubené. Turecká iniciativa, že je posadí na jiné letadlo, byla nešťastná,“ vysvětloval ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Podle policie špatně zafungoval i počítačový systém, který má nebezpečné lidi zachytit při průchodu pasovou kontrolou. V Marseille se žádný poplach nespustil. „Francouzští občané potřebují bezpečnost, potřebují být uklidňováni, ale dostává se jim přesný opak,“ prohlásil v rozhlase poslanec Eric Ciotti z řad opoziční pravice na adresu socialistické vlády. „Problém není v tom, že se systém zhroutil, ale že doba potřebná na jeho opravu byla krátká. Obecná údržba vyžaduje revizi,“ popsal bezpečnostní expert Christophe Naudin.

Francouzští džihádisté omylem přistáli v Marseille
Zdroj: ČT24

Podle deníku Le Monde odjela trojice Francouzů arabského původu v únoru do Sýrie s cílem přidat se k bojovníkům IS, po rozčarování se ale koncem srpna dobrovolně vzdali turecké pohraniční policii s žádostí, aby byli repatriováni do Francie. Obavy z možné teroristické činnosti na francouzském území ukončili muži sami , když se dobrovolně dostavili na policejní stanici v jedné obci na jihu Francie. Není zatím jasné, zda zadržená trojice byla v Sýrii skutečně ve styku s nějakými islámskými radikály a zda představuje pro Francii nějakou teroristickou hrozbu. Jejich advokáti tvrdí, že dobrovolné vydání se policii svědčí o tom, že muži pro Francii hrozbou nejsou.

Francouzské úřady odhadují, že až 900 obyvatel země se rozhodlo odjet do Sýrie a Iráku pomáhat tamním bojovníkům džihádu. Většina z nich se do těchto zemí dostává přes Turecko.