Oligarcha Jevtušenkov zůstane v domácím vězení, rozhodl soud

Moskva - Moskevský městský soud odmítl žádost podnikatele a miliardáře Vladimira Jevtušenkova o propuštění z domácího vězení na kauci 300 milionů rublů (asi 170 milionů Kč). Vyšetřovatelé oligarchu podezírají z praní špinavých peněz při podvodném ovládnutí ropné společnosti Bašněfť. V domácím vězení má zůstat přinejmenším do 16. listopadu, jakoukoli vinu ale popírá.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Krasilnikov Stanislav

Pětašedesátiletý Jevtušenkov figuruje na žebříčku nejbohatších Rusů na 15. příčce s devíti miliardami dolarů (více než 190 miliard Kč). Jeho společnost Sistěma kromě Bašněfti ovládá i největšího ruského mobilního operátora MTS a další lukrativní aktiva. Po dnešním rozhodnutí soudu se akcie Sistěmy na moskevské burze propadly o 7,6 procenta, akcie Bašněfti o tři procenta.

Sistěma podle vyšetřovatelů prý díky nelegálním machinacím získala akcie Bašněfti o půl miliardy dolarů levněji (asi o 11 miliard korun), než stanovila smlouva. Jevtušenkov 16. září skončil v domácím vězení.

Některým ruským podnikatelům a médiím připomíná policejní zákrok někdejší státní tažení proti soukromému ropnému koncernu Jukos, jehož majitel Michail Chodorkovskij, považovaný za odpůrce Kremlu, skončil na deset let za mřížemi. Jevtušenkov se na rozdíl od Chodorkovského v ruské politice neangažoval, a tak se spekuluje, zda někdo mocnější nedostal zálusk na jeho byznys.

Jevtušenkovův advokát Vladimir Kozin dnes u soudu namítal, že jeho klient s vyšetřovateli spolupracuje, i tím, že podnikatelovým uvězněním se ocitly v sázce osudy desítek tisíc lidí. Sistěma totiž patří k největším daňovým poplatníkům v Rusku a jen ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázala tržby překračující osm miliard dolarů (více než 170 miliard Kč). Na otázky novinářů ohledně odvolání k vyšší instanci Kozin poznamenal, že to záleží na tom, zda sám vyšetřovatel už v pátek neukončí Jevtušenkovovo stíhání.