Cameron si sype popel na hlavu – královně se chce omluvit i osobně

Londýn  Britský premiér David Cameron se omluvil královně Alžbětě II. za svou nedávnou indiskrétnost. Začátkem týdne totiž nevědomky novinářům prozradil, že královna spokojeně „zavrněla“ do telefonu, když jí zavolal napjatě očekávaný výsledek referenda o nezávislosti Skotska. V Británii je přitom pevným zvykem, že diskuse výkonné moci s královnou jsou důvěrné a že panovnice nemá zaujímat postoje k politickému dění.

Cameron porušil protokol při návštěvě New Yorku, kdy o královnině reakci informoval bývalého newyorského starostu Michaela Bloomberga. Rozhovor zachytila a v úterý odvysílala televizní stanice Sky News. Cameronova slova ihned převzala další média a weby.

„Definice úlevy je být premiérem Spojeného království, zavolat královně a říct jí: 'Je to v pořádku.' To bylo něco. Do telefonu zavrněla (blahem),“ popisoval Cameron Bloombergovi telefonický rozhovor, při němž panovnici informoval, že skotští voliči se rozhodli zůstat součástí Británie. Britské komentáře označily premiérovo prořeknutí za přinejmenším naivní, ale podle některých i neuctivé vůči královně.

Cameron připustil, že to z jeho strany byl politováníhodný přehmat, a slíbil, že se to nebude opakovat. Vzkázal to prostřednictvím své kanceláře královskému paláci a hodlá se královně omluvit i osobně.

Průzkumy před referendem naznačovaly velice těsný výsledek hlasování, a to dokonce i ve prospěch nezávislosti Skotska. Nakonec však až nečekaným desetiprocentním rozdílem zvítězili odpůrci samostatnosti.