Rusko-ukrajinská nárazníková zóna? Rusové jednání popírají

Kyjev – Severně od Doněcku se setkali ukrajinští i ruští důstojníci a zástupci OBSE, aby vytyčili nárazníkovou zónu na východě Ukrajiny. Má tam vzniknout pásmo široké 30 kilometrů, ze kterého mají obě strany stáhnout děla i další těžkou techniku. Zástupci separatistů dnes také oznámili, že chtějí s vládou v Kyjevě jednat o distribuci uhlí a elektřiny během zimy. Ruské ministerstvo zahraničí ale zakrátko popřelo, že by se ruští vojáci účastnili „nějaké schůzky“ s ukrajinskými vojáky, když zdůraznilo, že role ruské strany prý spočívá pouze v nezbytné součinnosti, a to ve spolupráci s misí OBSE.

Před týdnem se v Minsku představitelé ukrajinské vlády a povstalců dohodli, že obě strany své těžké zbraně současně stáhnou od frontové linie a obydlených míst o 15 kilometrů zpět, čímž vznikne 30 kilometrů široká nárazníková zóna. Její hranice má vymezit třístranná skupina, zahrnující kromě zástupců ukrajinské armády také 76 ruských vojáků a zástupců OBSE.  

Podle agentury Interfax-Ukrajina se má nárazníková zóna rozdělit do čtyř nebo pěti sektorů. V nich budou skupiny pozorovatelů OBSE spolu s ukrajinskými a ruskými představiteli kontrolovat plnění dohody o příměří.  

Na východě Ukrajiny má už od 5. září platit mezi oběma stranami příměří, incidenty jsou však hlášeny skoro každý den. I v noci na dnešek se podle ranního komuniké ukrajinské armády střílelo, a to opět i u doněckého letiště, které zůstává v rukou ukrajinských vojáků. Armáda připsala střelbu „nekontrolovatelným“ skupinám separatistů. 

Separatisté chtějí jednat o uhlí a elektřině

Východoukrajinští separatisté budou se zástupci kyjevské vlády jednat o režimu distribuce uhlí a elektrické energie v zimním období. Agentuře AFP to řekl jeden z vůdců „lidové republiky“ v Doněcké oblasti Andrej Purgin. Kdy má jednání začít a kde se má konat, ale neupřesnil. Donbas, jehož část kontrolují separatisté, je hlavní ukrajinskou těžební oblastí uhlí.

Video Na východě Ukrajiny vzniká nárazníkové pásmo
video

Na východě Ukrajiny vzniká nárazníkové pásmo

„Nejde o žádné politické diskuse, jen o konzultace o režimu v zimním období,“ upozornil Purgin, který je v doněcké povstalecké vládě vicepremiérem. Jednání se podle něj má uskutečnit na platformě takzvané kontaktní skupiny, která počátkem září dojednala v běloruském Minsku příměří. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan na Purginovo prohlášení reagoval oznámením, že o žádném jednání nic neví.  

Donbas je hlavní ukrajinskou těžební oblastí a tamní uhlí je strategicky významnou surovinou pro export i pro provoz ukrajinských tepelných elektráren. Řada šachet však kvůli válce není v provozu, jiné jsou v území obsazeném vzbouřenci. „Kyjev potřebuje naše uhlí,“ řekl AFP Purgin.  

Jednání se má podle něj zabývat i dodávkou elektřiny. Několik elektráren, které jsou v zóně kontrolované separatisty, dodává proud do ukrajinského vnitrozemí, stejně je tomu ale i naopak.   

Kvůli cenovým sporům a neuhrazeným účtům Rusko v létě zastavilo dodávky plynu Ukrajině. Z obavy před kritickou zimou se ukrajinská vláda rozhodla uzavřít kontrakt na dovoz černého uhlí z Jihoafrické republiky. První dodávka má na Ukrajinu dorazit v říjnu.