Obyvatelé Pchjongjangu mění šatník, tmavé uniformy jsou passé

Pchjongjang - Obyvatelé severokorejského Pchjongjangu se rohodli z gruntu změnit šatník. Oděvy podobající se vojenským uniformám postupně nahrazují čínskou konfekcí západního střihu.

Ženy z centra Pchjongjangu by okamžitě dokázaly splynout s Evropankami: luxusní kabelka, boty na vysokém podpatku a moderní oblečení. „Je zřejmé, že oblečení je dnes mnohem světlejší. V minulosti jsme tu měli spíš tmavé barvy. Teď má každý rád ty světlé,“ popisuje obyvatelka hlavního města KLDR Kim Su Čong.

Komunistické vedení se ale raději prezentuje jiným typem žen – uvědomělými soudružkami v uniformách, pro které je vzhled banalitou. Režim jim navíc umožňuje nosit jenom 18 předepsaných účesů.

Předepsaným výběrem se řídí i první dáma Ri Sol-ču nebo slavná moderátorka Ri Chun-hee. Také ona už ale naznačila, že časy se mění. „Mnoho mladých moderátorek je dnes krásných a jsou vhodnější pro vystupování před diváky,“ míní hlasatelka.

Pozadu nezůstávají ani muži. Především košile a trička v jejich šatníku začínají mít tvar a jsou výrazně užší než před lety. I vlasy si češou spíš podle svého uvážení než podle přání strany. Režimem propagovanému střihu vůdce Kim Čong-una se snaží vyhnout.

Obyvatelé Pchjongjangu v jedné z místních prodejen oblečení
Zdroj: ČT24

Svůj podíl na proměně Pchjongjangu mají hlavně čínští investoři. Otevírají tu obchody, ve kterých prodávají oblečení v západním stylu – a za nízké ceny. Zatím ale působí jen v hlavním městě. Na venkově i dnes převládá socialistický duch, chudoba, hlad a lidé tu často nosí oblečení podobné vojenské uniformě.

Ne všechny módní kousky ale v Pchjongjangu uspěly. Například klasické džíny – přestože je režim oficiálně nezakazuje – místní nechtějí. „Nemusíme mít rádi džíny. Proč bych měla nosit tento druh kalhot? Vypadají špinavě, my máme svůj vlastní styl,“ brání se Kim Su Čong.