Obsadili jsme nový terminál doněckého letiště, tvrdí separatisté

Doněck - Proruští separatisté oznámili, že se jim podařilo obsadit nový terminál doněckého letiště, o které se stále bojuje. Starý terminál je nadále v rukou ukrajinských sil. Zda si tyto boje vyžádaly mrtvé či zraněné, není zatím jasné. Ukrajinské i ruské zdroje nicméně uvedly, že na východě Ukrajiny přišli od čtvrtka navzdory příměří o život nejméně tři lidé – jeden voják a dva civilisté. V Luhanské a Doněcké lidové republice mezitím pokračují přípravy sporných voleb, jež se mají uskutečnit začátkem listopadu.

Separatisté z východu Ukrajiny před několika dny uvedli, že nedovolí, aby se na území jejich samozvaných republik konaly 26. října oficiální ukrajinské volby a místo nich si naplánovali vlastní hlasování. Chtějí tak podniknout další krok k odtržení od Ukrajiny.

V samozvané Luhanské lidové republice již zahájila práci volební komise a začala s registrací kandidátů a politických uskupení, která se chtějí ucházet o přízeň voličů. Ti mají 2. listopadu vybrat hlavu regionu – a také jeho parlament. Stejné plány mají také povstalci ze sousední, rovněž neuznávané Doněcké lidové republiky.

Povstalci zároveň informovali, že na neurčitou dobu odkládají výměnu zajatců s ukrajinskou stranou, protože od Kyjeva nedostali seznam osob, jichž se výměna týká. Tvrdí, že jim ukrajinská strana posílá náhodné lidi. Výměna zajatců byla jedním z klíčových bodů příměří uzavřeného 5. září. Od té doby se uskutečnila čtyřikrát.