Jourová: Nebudu přijímat pokyny od žádné vlády

Brusel - Jsem nezávislá a týmová hráčka, zdůraznila nová česká eurokomisařka Věra Jourová v písemných odpovědích na dotazy europoslanců. Jourová svůj post stále nemá jistý. Právě dnes začalo takzvané „grilování“ - všechny kandidáty čeká několikahodinová série otázek a odpovědí. Jourová přijde na řadu ve středu odpoledne. V souvislosti s její nominací se ozývala kritika ohledně jejího spojení s ministrem financí a jedním z nejbohatších Čechů Andrejem Babišem (ANO).

Jourová je prý poctěna tím, že byla navržena na funkci eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů. „Budu silným hlasem a horlivým zastáncem těchto politik, jak v rámci komise, tak i směrem k okolnímu světu,“ napsala eurospolancům. Zdůraznila, že má hluboký smysl pro povinnost pracovat pro dobro druhých. „Jsem především politička a oddaný zastánce těch kroků, které vylepší životy občanů, jež zastupuji,“ dodala. 

Členové Evropského parlamentu se Jourové zeptali i na kvalifikaci a zkušenosti. V této souvislosti se zmínila o svém nezákonném umístění do vazby v roce 2006. „Má kariéra mi přinesla řadu pozitivních zkušeností, ale rovněž i ty nejobtížnější chvíle v mém osobním i profesním životě. Principy svobody a bezpečnosti jsou pro mě obzvláště důležité i vzhledem k tomu, že jsem byla v roce 2006 neoprávněně obviněna a držena měsíc ve vyšetřovací vazbě. Naštěstí jsem byla plně rehabilitována soudy,“ uvedla česká politička. 

  • Kriminalisté Jourovou obvinili v říjnu 2006 za to, že údajně přijala od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za prosazení dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno s tím, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal. Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal na jaře tohoto roku Jourové odškodné ve výši 2,7 milionu korun.

Jourovou nyní čeká několik velkých úkolů. Evropa dlouhodobě nahlas uvažuje o kvótách, které by stanovily povinné zastoupení žen třeba ve správních radách firem. Na obzoru je také zavádění úřadu evropského veřejného žalobce, který by měl třeba vyšetřovat zneužívání unijních peněz. V české vládě skončí Jourová jako ministryně pro místní rozvoj 3. října.

České zastoupení mělo původně zájem především o ekonomickou oblast. Snažilo se získat resort regionálního rozvoje, mluvilo se také o dopravě. Český prezident i Babiš označili zisk portfolia spravedlnosti za zklamání, premiér to naopak považuje za úspěch (více zde).


Jourovou ve středu čekají zástupci hned čtyř výborů - pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, právní záležitosti, občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a pro práva žen a rovnost pohlaví. „Jourová se pečlivě připravuje a začala být poměrně pevná v kramflecích, a to jak ve spravedlnosti, tak i v otázce ochraně spotřebitelů. Ohlas na Jourovou je v europarlamentu poměrně kladný,“ konstatoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že na novou eurokomisařku má připravenou otázku „na tělo“. Pečlivou přípravu Jourové zdůraznil také další český europoslanec Jiří Maštálka (KSČM).

Střet zájmů? Jourová s Babišem to odmítají

Několikahodinové slyšení není pro komisaře úplnou formalitou, v minulosti si už parlament vynutil výměnu některých kandidátů. Jen krátce poté, co budoucí šéf Komise Jean-Claude Juncker 10. září svůj tým představil, se začaly objevovat první hlasy zpochybňující vhodnost kandidátů z různých zemí.

Nevládní organizace Corporate Europe Observatory (CEO) před pár dny v souvislosti s Jourovou poukázala na její spojení s Babišem. Jourová i šéf ANO ale možný střet zájmů odmítají. Jourová tehdy prohlásila, že „nerozumí, v čem by měl možný střet zájmů spočívat“. Podezření označila za spekulace, které ji mrzí, a zdůraznila svou nezávislost. 

Věra Jourová a Andrej Babiš v předvolební kampani ANO
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Jourová o své budoucí funkci 

„Důvěru veřejnosti v práci Evropské komise lze zajistit jedině tehdy, když bude zcela nezávislá a bez jakéhokoli vnějšího vlivu. Přísahu týkající se nezávislosti beru velmi vážně. Mohu ujistit Evropský parlament, že jsem pečlivě zajistila, že se vyhnu jakýmkoli vazbám na ekonomickou činnost, které by vedly ke střetu zájmů. Nebudu vyhledávat ani přijímat pokyny od žádné vlády ani jiného subjektu a zdržím se jakéhokoli jednání, které je neslučitelné s povahou mé funkce.“


Problematických kandidátů je dost

Pochybnosti vyvolala také nominace zástupce Maďarska Tibora Navracsicse do funkce komisaře pro vzdělání, kulturu, mládež a občanství. Důvodem je často kritizovaný přístup nynější maďarské vlády premiéra Viktora Orbána právě k občanské společnosti. Pravice zase kritizuje výběr mladé italské socialistky Federiky Mogheriniové na pozici šéfky evropské diplomacie. U ní vadí nejen její relativně malá zkušenost, ale také údajně příliš vstřícné chování vůči Rusku v nynější krizi vzájemných vztahů. Kritika se snáší i na hlavu navržené místopředsedkyně Komise a bývalé slovinské premiérky Alenky Bratušekové, která se do funkce v zásadě nominovala sama. 

Názory českých europoslanců:

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), eurospolanec

„Je tu několik adeptů na to, aby z Komise odešli. Třeba kandidátka za Slovinsko se nominovala sama, nemá za sebou žádnou dlouholetou politickou praxi a má spoustu názorů neslučitelných s praxí evropského komisaře. Kontroverzní reakce také vyvolávají kandidáti z Malty či Španělska. Eurokomisař je tu na 5 let a každý z nich by měl být odborně zdatný k tomu, aby portfolio zvládl. Pokud se chce Evropa někam posunout, musí to být opravdu experti.“

Jiří Maštálka (KSČM)

„I u těch, kteří byli neproblematičtí v předchozích obdobích, se mnohdy ukázalo, že nezvládali svůj resort. Jsem zvědav na bezprostřední výměnu názorů – ta bude podstatná, stejně jako zodpovědnost národních vlád, zda si za svými kandidáty dokážou stát, nebo ne.“


Případná potřeba nového obsazení některého z resortů by přitom mohla zdržet celý proces výměny evropské exekutivy. V novém týmu ale mají své zástupce obě největší europarlamentní frakce, tedy Evropská lidová strana (EPP) i socialisté (S&D) i menší liberální frakce ALDE, takže na velké změny v Komisi by nemuselo dojít. 

Názory výborů na výkon jednotlivých kandidátů mají být známy do 24 hodin od jednání s eurokomisařem. O komisi jako celku má europarlament hlasovat na konci října tak, aby nový tým mohl 1. listopadu převzít práci nynější Komise Josého Barrosa.

Video Europoslanec Maštálka: Řada komisařů svůj resort nezvládala
video

Europoslanec Maštálka: Řada komisařů svůj resort nezvládala