Nový trumf britských imigrantů: fingované homosexuální sňatky

Londýn - V posledních letech v Británii přibývá fingovaných svateb, jejichž účelem je obejít imigrační zákony. Reportéři pořadu BBC Inside Out navíc zjistili, že roste také počet podvodných homosexuálních sňatků. Úřady přiznávají, že tato fingovaná manželství je těžké odhalit.

Svatby homosexuálních párů byly v Anglii a Walesu uzákoněny v březnu. Zločinecké gangy toho hned využily a začaly organizovat fingované sňatky. Tým reportérů BBC Inside out natáčel se skrytou kamerou v Londýně a jeho investigativní práce přinesla ovoce: zjistil, že jeden z gangů organizuje tyto sňatky za 10 tisíc liber. Vůdcové gangu Peter a Ricardo se navíc novinářům chlubili, že podobná manželství už zařídili „mnohokrát“. 

Reportérka BBC se představila jako ilegální imigrantka Ruby, která naléhavě hledá manželku, aby mohla v Británii zůstat. Její kolega se představil jako její strýc. Podvodníci jim nabídli dívky z Rumunska. Prý nejsou lesbičky, ale mohou předstírat homosexualitu, když dostanou peníze. 

Jedna z dívek, Alexandra, už prý podobný proces absolvovala šestkrát a moc dobře ví, jak oklamat imigrační úředníky. „Musíme prohlásit, že žijeme spolu… To se nestane, ale musíme to tvrdit,“ konstatovala dívka s tím, že je třeba také pořídit romantické fotografie, kde se bude s reportérkou držet za ruce.

Fingované sňatky homosexuálů v Británii
Zdroj: BBC/ČT24

Britové odhadují, že ročně fingované svatby do země dostanou tři až deset tisíc lidí. A to sňatky homosexuálů zatím do statistik nepronikly. Smyčka se ale stahuje. Po odvysílání pořadu úřady odhalený gang podvodníků začaly vyšetřovat. Nový zákon má navíc ještě letos posílit pravomoci oddávajících v případě jakýchkoliv pochybností.

Homosexuálové a svatby: Historie (nejen) v Británii

Jako první země na světě schválilo homosexuální sňatky v roce 2000 Nizozemsko. Od té doby následovalo 16 dalších zemí a také 16 z 50 amerických států. Francie tyto sňatky legalizovala loni navzdory protestům, kterých se účastnily statisíce lidí. V Česku mohou homosexuálové od července 2006 uzavírat registrované partnerství. 

V Anglii a Walesu byla homosexualita ilegální do roku 1967. Od té doby proběhla v této oblasti řada reforem. Gayové a lesby mohli v Británii uzavírat registrovaná partnerství od roku 2005. Měla jim poskytnout stejná práva jako manželům. Aktivisté prosazující manželství homosexuálů ale nebyli s institutem partnerství spokojeni, neboť podle nich navozoval dojem, že společnost vnímá homosexuální vztahy jako podřadnější oproti heterosexuálním. 

V březnu tohoto roku tak byly povoleny homosexuální sňatky v Anglii a Walesu. Potřebný zákon posvětilo také Skotsko, kde se první svatba očekává koncem roku. Severní Irsko ale podobnou legislativu nechystá, píše server BBC News.