Berlín je v šoku. Strážní v Burbachu měli týrat azylanty

Berlín - Německou vládu šokovaly zprávy o údajném týrání v azylovém centru v Burbachu. Podle agentury AP už policie provedla na místě razii. Kauzu odstartovalo DVD, které získal jeden z místních novinářů. Policie pak zveřejnila fotografii, na níž jeden ze dvou zachycených strážných přidržuje nohu na krku azylanta, který v poutech leží na zemi. Oba strážní očividně pózují pro fotografa.

Podle policie si na poměry v azylovém středisku stěžovala řada lidí. Úřady již v reakci na to odvolaly z tábora všechny členy soukromé bezpečnostní agentury, která centrum střežila. „Tato fotka by mohla připomínat Guantánamo,“ citoval server BBC News jednoho z policistů, který fotografii přirovnal k případům mučení vězňů na americké základně Guantánamo na Kubě. „Oba strážní se usmívají,“ dodal. 

Snímek vyvolal v Německu pobouření. Populární deník Bild ho uveřejnil s popiskem „Biti, ponižováni, mučeni!“ Zpravodajská stanice Deutsche Welle pak uvedla, že fotografie připomíná snímky, které pořídili američtí vojáci při mučení iráckých vězňů ve věznici Abú Ghrajb před deseti lety. 

Uprchlíci v Burbachu
Zdroj: ČTK/DPA/Ina Fassbender

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert prohlásil, že každého občana musí takové fotografie šokovat. Vyzval proto policií, aby všechna obvinění prošetřila. 

Německo patří v rámci Evropské unie k nejčastějším cílům žadatelů o azyl. Imigrace v zemi je nyní na nejvyšší úrovni za poslední dvě desetiletí. A čísla rychle rostou, jak se tisíce lidí snaží uprchnout ze zemí zničených válkou, jako je například Sýrie.

Politici minulý týden prohlásili za „bezpečný“ západní Balkán. Žádosti o azyl z této oblasti jsou tak nyní automaticky zamítnuty.

/*json*/{"map":{"lat":50.74118756977221,"lng":8.088927049999938,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":50.747100890945305,"lng":8.081817626953125,"type":"","description":"Burbach"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/