UNICEF: Smrtící ebola za sebou zanechala tisíce sirotků

Freetown - Afričané se straní zhruba 3 700 dětí v Guineji, Libérii a Sieře Leone, které přišly v důsledku epidemie eboly o jednoho nebo oba rodiče, varuje dětský fond OSN (UNICEF). Sirotci se podle něj potřebují rychle dostat do rukou pečovatelů.

Smrtící ebola udělala z malých Afričanů sirotky. Děti byly objeveny v nemocnicích, kde jejich rodiče zemřeli, nebo ve svých komunitách. Pokud měly štěstí, dostaly jídlo od sousedů. Všichni ostatní se ale kontaktu s nimi vyhýbají. „Tisíce dětí prožily smrt matky, otce nebo jiných příslušníků rodiny. Nutně potřebují zvláštní pozornost a podporu. Mnohé z nich se cítí nechtěné a opuštěné,“ upozornil Manuel Fontaine z dětského fondu s tím, že strach z eboly je mnohdy silnější než rodinné vztahy. 

UNICEF navíc varuje, že se počet sirotků do poloviny října zřejmě zdvojnásobí. Fontaine tak volá po vytvoření systému identifikace a péče o tyto děti. Fond pořádá příští měsíc na toto téma setkání v Sieře Leone, do té doby žádá o pomoc pečovatele. „Potřebujeme více odvahy, kreativity a mnohem více zdrojů,“ upozorňuje UNICEF. 

V pondělí zahájila v ghanské metropoli Akkře svou činnost zvláštní mise OSN, která se bude zabývat koordinací boje s virem. Úkolem mise UNMEER bude především řízení pomocných prací ve všech třech nejpostiženějších zemích.

  • V Guineji, Sieře Leone a Libérii už nemoci podlehlo více než 3 000 lidí. Nakažených je zhruba 20 tisíc osob.  

Přestože v poslední době vznikla ošetřovací centra s 1 500 novými lůžky, chybí jich podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v oblasti stále dalších více než 2 000. Na péči o pacienty by byla zapotřebí pomoc 1 000 až 2 000 lékařů a členů zdravotnického personálu. Místní ošetřovatelé pak prý potřebují miliony kusů ochranných obleků. 

Zdravotnické organizace varovaly světové lídry, že se situace může zhoršit a že by byla potřeba větší pomoc a hlavně včas. Francouzský prezident Francois Hollande už slíbil pomoc Guineji. K podpoře se zavázal v Paříži během návštěvy guinejského prezidenta. Do oblasti chce poslat polní nemocnici. Právě ze západoafrické země se začala epidemie šířit i do dalších oblastí.