USA obchází strašák ebola, v Sieře Leone pět nakažených za hodinu

Freetown - Epidemie eboly v současné době nejvíc sužuje Sierru Leone. Každou hodinu se objeví 5 nových případů, upozornila charita Save the Children. V zemi podle ní chybí stovky nemocničních lůžek. Nejhorší epidemie v historii už zabila přes 3 300 lidí. První případ už se objevil i ve Spojených státech, které mají strach, že nemocný muž někoho nakazil. Nemocnice v Texasu ho totiž poslala domů, přestože věděla, že přiletěl z Libérie, kde epidemie řádí. Do kontaktu přišel zhruba se stovkou lidí. Libérie se muže chystá zažalovat. Podle úřadů lhal ohledně svého setkání s nakaženým příbuzným.

Ebola se v Sieře Leone podle Save the Children šíří „děsivým tempem“. Počet nových případů se každých pár týdnů zdvojnásobuje. Jakmile si zdravotníci poradí s nemocnými v jedné oblasti, virus zamíří do jiné. Charita varovala, že doma nebo anonymně v ulicích umírá „nesčetné množství dětí“. 

„Závodíme s časem,“ podotkl Justin Forsyth, výkonný ředitel organizace. Pokud nebudou přijata naléhavá opatření, počet nakažených může koncem měsíce vzrůst na 10 lidí za hodinu, řekl Forsyth BBC.  

V Británii a Spojených státech se nyní zkoušejí experimentální vakcíny proti ebole. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude testování v příštích týdnech probíhat na dalších deseti místech v Africe, Evropě i Severní Americe. 

V souvislosti s tím, že se nákazu v západní Africe nedaří zastavit, panují mezi odborníky obavy z mutace viru takovým způsobem, že se bude šířit vzduchem. „Čím déle bude putovat po lidských hostitelích ve virulentním tavicím kotli, kterým západní Afrika je, tím větší riziko je mutace,“ řekl listu The Telegraph Anthony Banbury, který v OSN vede nynější misi proti ebole. Možnost, že se vir po mutaci dokáže šířit vzduchem, označil za nepravděpodobnou a za noční můru. „Ale nemůže to být vyloučeno,“ dodal. Podle Banburyho mezinárodní společenství zareagovalo na epidemii „sice trochu pozdě, ale ne příliš pozdě“.


Situace se zlepšuje hlavně v liberijské metropoli

WHO dnes varovala, že epidemie ještě ani zdaleka není pod kontrolou, i když se situace mírně zlepšuje. Největší podíl na celkovém poklesu počtu nakažených má liberijská metropole Monrovia. Z minulého týdne není znám totiž ani jeden nový případ. 

WHO ale upozornila, že lidé úřadům stále nehlásí všechny nakažené. V Guineji klesl počet nově hlášených případů minulý týden na 50, a je tak nejnižší od konce srpna. Poprvé byla ale ebola potvrzena v guinejském městě Beyla, které leží jen 50 kilometrů od hranice s Pobřežím slonoviny. 

„Počet nově hlášených případů ve třech nejvíce postižených zemích – Guineji, Sieře Leone a Libérii – už skutečně druhý týden klesá. Určitě bylo důležité, že se epidemie 8. srpna prohlásila za hrozbu pro veřejné zdraví mezinárodního významu. Tím se výrazně napomohlo mezinárodní odpovědi, která je v tuto chvíli obdivuhodná. Země přispívají finančními prostředky i lidskými zdroji,“ uvedla ředitelka české kanceláře WHO Alena Šteflová.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond se obávají katastrofálního propadu hospodářství a obchodu v beztak již ekonomicky slabých západoafrických zemích. Jen v Libérii by mohl hrubý domácí produkt v příštím roce klesnout o více než deset procent, v Sieře Leone téměř o devět a v Guineji o 2,3 procenta. 


Spojené státy žijí kauzou prvního pacienta s ebolou 

Nemocnice v americkém Texasu čelí kritice za to, že tamní ambulance pustila minulý týden domů muže, který přiletěl z Libérie. Nemocný muž byl dva dny poté spatřen, jak zvrací na ulici. Hospitalizován je od neděle. Podle lékařů je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. 

Do Ameriky přiletěl Thomas Duncan 20. září z Libérie běžnou linkou přes Brusel. Před cestou příznaky neměl, jeho spolucestující z letadla proto nebudou monitorováni. 

Strach z eboly v USA
Zdroj: ČTK/ABACA/Fort Worth Star-Telegram

Tým federálních zdravotnických pracovníků se snaží vypátrat další lidi, které nemocný muž mohl nakazit. Zatím určila skupinu až 18 lidí včetně pěti dětí školního věku, kteří budou vyšetřováni denně po dobu tří týdnů, což je inkubační doba eboly.

Podle dallaské okresní zdravotnické služby ale přišlo s mužem do kontaktu v různé míře 100 lidí, uvedla stanice NBC News. Experti zdůrazňují, že každého pacienta s příznaky eboly je nutné pečlivě vyšetřit a zcela vyloučit riziko, že by mohl nemoc přenášet na veřejnosti. „To se bohužel v tomto případě nestalo… Pro zbytek země to jistě bude účinná lekce,“ řekl Anthony Fauci, šéf Národního institutu alergií a infekčních chorob.

Nové případy? Zatím nepotrvzené

Úřady Američany uklidňují, že se rozšíření nemoci v zemi podaří zabránit. Mezitím se ovšem objevují zprávy o dalších pacientech jevících příznaky podobné ebole - mimo jiné na Havaji. Nákaza ale dosud nebyla potvrzena.