V Doněcku zemřel švýcarský pracovník Červeného kříže

Kyjev - V centru Doněcka byl při dnešním ostřelování zabit švýcarský zaměstnanec Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Oběť, ležící před budovou, kde má Červený kříž své kanceláře, viděli novináři z agentury AFP. Náčelník záchranné služby jim potvrdil, že šlo o pracovníka ze Ženevy. Úmrtí svého pracovníka už potvrdil i Červený kříž.

„V Doněcku dnes zahynul jeden z našich švýcarských pracovníků. Zemřel v blízkosti naší kanceláře po zásahu granátem. Tato ztráta nás velmi zasáhla,“ uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže v prohlášení. Jméno zabitého ani další podrobnosti k incidentu nezveřejnil.

O zabitém Švýcarovi informovala také agentura ANSA, která se původně domnívala, že šlo o Itala. Avšak podle italského Červeného kříže žádný z jeho pracovníků či dobrovolníků na Ukrajině nepůsobí.

Dělostřelecký granát, vypálený údajně ukrajinskou armádou, podle povstaleckého „ministerstva obrany“ přímo zasáhl budovu, ve které Červený kříž v Doněcku působí. „Skutečně ještě před několika minutami ukrajinští vojáci ostřelovali střed Doněcka,“ prohlásil „vicepremiér“ povstalecké vlády Andrej Purgin a dodal, že případem se bude zabývat prokuratura a policie „Doněcké lidové republiky“.

Mezi vládními vojsky a povstalci platí od 5. září křehké příměří, které je však často porušováno. Ke střetům dochází právě u Doněcka, který ovládají povstalci, avšak nedaleké letiště zůstává částečně v rukou ukrajinských vojáků. O letiště se prakticky denně bojuje. Dnes se podle armády vojákům podařilo odrazit další útok rebelů, povstalci naopak tvrdí, že letiště už jen „dočišťují“ od zbytků ukrajinských sil.