Tajfun Phanfone zasáhl ostrov Honšú, úřady vyzvaly 200 tisíc lidí k evakuaci

Tokio - Sedm mrtvých či pohřešovaných a 60 zraněných si vyžádal ničivý tajfun Phanfone, který zasáhl hlavní japonský ostrov Honšú. Živel do oblasti přinesl prudké deště a vynutil si zrušení 600 domácích a 19 mezinárodních letů. Později během časného odpoledne místního času se přesunul kolem hlavního města Tokia a zamířil nad Pacifik.

Úřady vyzvaly více než 200 tisíc obyvatel, aby raději opustili domovy a uchýlili se do evakuačních středisek. Tajfun rovněž znemožnil vyjet desítkám vlaků vysokorychlostní železnice a přerušil pátrání po obětech erupce sopky Ontake v centrální části Japonska, která zabila nejméně 51 lidí a po níž stále zůstává 12 nezvěstných.

Vichr o rychlosti 180 kilometrů v hodině porážel na mnoha místech stromy, poničil domy v prefektuře Čiba východně od Tokia a způsobil další vážné materiální škody. „Protože Japonsko je kopcovitá země, hrozí, že dojde - a na řadě míst už došlo - k sesuvům půdy,“ upozorňuje meteorolog České televize Michal Žák.

Phanfone je osmnáctým tajfunem letošní bouřkové sezony v této oblasti. Zatím má jednu potvrzenou oběť; jde o jednoho ze tří amerických vojáků, které spláchly vzedmuté vlny na ostrově Okinawa. Zbylí dva vojáci jsou pohřešováni.