Korály uprostřed pouště? Spása lidskému zdraví i dobrý byznys

Tel Aviv – Kilometry od moře rostou uprostřed Negevské pouště korály. Nejde o fata morganu, a už vůbec ne o vtip. Oceánští žahavci, respektive jejich exoskelet je ideální materiál pro kostní implantáty. Výroba a prodej náhradních částí lidského těla představuje rostoucí průmysl, kterým ročně projdou miliardy dolarů. Jeden netypický farmář z Izraele si na korálech určených pro zdravotnictví postavil úspěšnou živnost.

Domácímu korálovému útesu se věnuje víc než svým dětem. Musí hlídat slanost vody, její teplotu a složení. Prudké výkyvy můžou mořské žahavce zabít. Když ale jsou v dobrých rukou, rostou desetkrát rychleji než v přírodě.

K tajemství úspěšného chovu žahavců dospěl Assaf Šahám s velkou pílí a trpělivostí. Tvrdí, že nikdy za šest let neopustil svou korálovou farmu na více než 4 hodiny. „Všechno jsem se naučil za chodu. Z mateřské kolonie uříznu kus korálu diamantovým nožem. Potom ho přilepím k podstavci, který jsem udělal z betonu,“ vysvětluje Assaf.

V akváriích chová také ryby - ty přitom nejsou jen dekorací. Pojídají řasy, které na korálech rostou, a pohybem vody je posilují. Jsou také prvním ukazatelem, když něco není v pořádku. Díky pouštnímu horku šetří nápaditý podnikatel výdaje za energii. Za šest let korálového byznysu vydělal přes 2,5 milionu dolarů.  

Vše navíc nasvědčuje tomu, že o jeho práci bude zájem i dál. Tělo pacienta totiž přijímá korál lépe než implantáty ze zvířat nebo lidí. „Srůstá s kostí rychle, bezpečně a pevně,“ potvrzuje zakladatel izraelské firmy Corebone Ohad Schwarz. Zmíněná firma prodává malou nádobu se Šahámovým korálem v přepočtu za 5 tisíc korun.