Řekněte svůj názor i třeba proti církvi, vyzval papež biskupy

Vatikán - Papež František dnes na úvod jednání biskupské synody věnované otázkám rodiny, manželství a sexuality vyzval všechny zúčastněné, aby byli otevření a nebáli se upřímně vyjádřit svůj názor. Setkání duchovních, kde se budou řešit i pro církev velmi citlivá témata, jako je postoj k rozvedeným či homosexuálním párům, bude trvat dva týdny. Jde o první synodu pod vedením nového papeže, který je v čele katolíků od loňského jara.

„Je třeba říci vše, co cítíte, zároveň je nutné naslouchat a přijímat to s otevřeným srdcem,“ řekl František na úvod jednání synody. Podle něj by biskupové neměli mít strach vyjádřit jakýkoli názor, i kdyby byl v rozporu s tím, co prosazuje vedení církve. Mají prý totiž odpovědnost za své věřící.

Synoda, která potrvá do 18. října, bude probírat i velmi sporná témata přístupu k rozvedeným manželům či sexuální morálky. Jednat by se ale mohlo i o antikoncepci či umělém oplodnění.

Na rozdíl od předchozích synod, nemá ta pod Františkovým vedením předem stanovený scénář, což nabízí biskupům širší prostor pro dialog. Mezi 253 delegáty (z nichž právo hlasovat má 192) se objevuje široké spektrum názorů. Některí biskupové se přiklánějí k papežově vizi, další přicházejí s jiným řešením a další nehodlají na stávajících praktikách církve nic měnit.    

Historik Jaroslav Šebek: „Tato synoda je sledována s mimořádným zájmem a někdy je srovnávána se zahájením druhého vatikánského koncilu.“ 


Již v září František zahájil kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci budou moci snadněji ukončovat problematická manželství a uzavírat nové svazky. Progresivní biskupové podle médií prosazují ústup od dogmatu o nerozlučitelnosti manželství, žádají ústupky vůči rozvedeným a papež prý tomuto volání vychází vstříc. Jeho liberální kurz ale v nedávno vydané knize kritizovala pětice kardinálů.