Co dát Putinovi k narozeninám? Bizarní nápady se jen hrnou

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin se rozhodl oslavit své dnešní 62. narozeniny hluboko v sibiřské tajze odříznutý od civilizace. To ale jeho věrné ani v nejmenším neodradilo v prezentaci dárků všech druhů. Jedním z nejbizarnějších je série obrazů, na kterých je Putin vyobrazen jako antický hrdina Herkules plnící těžké úkoly.

Kuriózní série „Dvanáct Putinových skutků“ je vystavena v Moskvě. Díla zachycují Putina, jak ve stylu hrdiny antických bájí Herkula bojuje s islámskými teroristy, čistí Augiášovy chlévy od korupce, rdousí hydru západních sankcí, krotí oligarchy, staví plynovody či alespoň pořádá olympiádu v Soči. Obraz Putina válčícího s oligarchy prý ale ustavičně padá.

Organizátorem výstavy je Michail Antonov, jenž navíc spravuje fanouškovskou stránku Putina na facebooku, která má přes čtvrt milionu odběratelů. Antonov si nemůže vynachválit aktivitu svých čtenářů – posílají koláže, nahrávají hudbu. To vše pro svého prezidenta.

Zimní kolekce triček s Putinem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

A oslavit Putina mohou po svém i milovníci módy. V předvečer narozenin proběhla v legendárním obchodním domě GUM na Rudém náměstí prezentace „putinovské kolekce“ pro podzim a zimu. Dva mladí designéři vytvořili sérii triček a mikin s Putinovým portrétem – stylizovaným do tajného agenta se slunečními brýlemi, hokejisty nebo milovníka štěňat. O úspěchu nikdo nepochybuje, vždyť letní kolekce triček s Putinem zmizela z obchodů během několika dní.

Zimní kolekce triček s Putinem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

Ovšem co do velikosti narozeninové party, bezkonkurenční byl (jako obvykle) čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Na Putinovu počest uspořádal v Grozném stotisícový pochod a sám kráčel v jeho čele. „Více než 100 000 mládenců a děvčat, oblečených do ruských a čečenských barev, prošlo po Kadyrovově třídě až na hlavní náměstí. V čele průvodu kráčel Ramzan Kadyrov,“ popsal dění v Grozném zpravodaj agentury Interfax. Účastníci nesli údajně 600 metrů dlouhé vlajky Ruska a Čečenska a skandovali „Rusko!“ a „Čečensko!“

Kadyrov uspořádal Putinovi k narozeninám pochod
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Musa Sadulayev
Kadyrov uspořádal Putinovi k narozeninám pochod
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Musa Sadulayev

O další dárek se postaralo nově založené mládežnické hnutí, které nechalo pomalovat fasády domů v různých koutech země, v Kaliningradu, Petrohradu, Sevastopolu, Moskvě, Novosibirsku, Irkutsku a Vladivostoku obřími kresbami s plamennými výrazy s velikými iniciálami. Ty, ač vzdáleny od sebe tisíce kilometrů, dávají dohromady slovo „Spasibo“ jako výraz díků. Vtipálci už ale z obřích písmen sestavují i jiná slova, která se však ve slušné společnosti nepoužívají, jako třeba výraz pro orální sex.

A už brzo by mohl Vladimira Putina slavit i ruský kalendář. Poslanec Igor Zotov připravil zákon, který by na 7. října zavedl nový svátek, jenž by vzdal hold Putinovi a ozbrojencům, tzv. zeleným mužíkům, zapojeným do jarní anexe Krymu. Na jejich počest by se slavil Den uctivého člověka. „Dej Bože všem zemím takového vůdce, jakým je náš prezident Vladimir Putin. Vybrali jsme 7. říjen, den, kdy se prezident narodil,“ uvedl ve svém návrhu poslanec.

A zapomenout se nesmí ani na hudební přání – jak jinak než od ruských dětí…