Kim Čong-un mimo Pchjongjang, zúčastní se oslav založení strany?

Soul – Od začátku září nebyl Kim Čong-un k vidění a nyní jihokorejský ministr obrany uvedl, že podle jejich rozvědky se ani nenachází v hlavním městě Pchjongjangu. Svět stále čeká na odpověď, co se stalo se severokorejským vůdcem, pro nějž bylo typické podporovat svůj obraz starostlivého vůdce medializovanými návštěvami severokorejských výrobních podniků.

Nemoc, nebo převrat. Odborníci a média zatím zvažují tyto dvě hlavní varianty osudu Kim Čong-una, který nastoupil do vedení po smrti svého otce Kim Čong-ila koncem roku 2011. Jihokorejský ministr obrany Han Min-ku dnes zveřejnil „spolehlivé informace“ od své rozvědky. „Pokud vím, Kim se zdržuje na jistém místě mimo Pchjongjang,“ citovala ho agentura AFP.

Zvědavost budí datum desátého října, kdy se v KLDR tradičně slaví výročí založení vládnoucí strany. Analytici proto očekávají, jestli během této důležité události dá Kim Čong-un o sobě vědět. Pakliže by se i během této oslavy vůdce KLDR neobjevil na veřejnosti, podpořilo by to dohady o vážném stavu.

Onemocnění následkem životního stylu

Americká zpravodajská televize ABC News sestavila soubor šesti základních otázek kolem Kim Čong-una. První se týká obecně jeho zdravotního stavu. Před týdnem byly poprvé citovány oficiální severokorejské zdroje, že se Kim „fyzicky necítí dobře“. Nedostatek dalších informací vedl k mnoha spekulacím, které vycházejí z jeho nezdravého životního stylu. Při výšce 175 centimetrů má vážit kolem 140 kilogramů, tedy trpět obezitou. Zároveň je kuřák, má zálibu ve švýcarském sýru. Už jeho otec se měl dlouhodobě léčit se srdečními a mozkově-cévními chorobami.

Druhá otázka je konkrétnější – zlomil si kotník? Novináři vycházejí z posledních záběrů, na nichž byl Kim Čong-un k vidění a kde kulhal. Vliv může mít nadváha i boty na vyvýšeném podpatku, o nichž informoval Daily Telegraph. Se zjištěním jihokorejské rozvědky souvisí i třetí nejistota, a to jestli je Kim nejen v Pchjongjangu, ale vůbec v KLDR. Mohl by se kvůli nemoci léčit v zahraničí. Avšak i pro jeho otce nechali do země přivézt pařížského neurochirurga.

Ve čtvrtém bodě se tak novináři ptají po Kimově manželce. Stejně jako vůdce KLDR se neobjevuje ani Ri Sol-ču. Společně byli na veřejnosti třetího září při návštěv koncertu, od té doby se ani ona neukázala.

Moc v Severní Koreji

Přes měsíc trvající nepřítomnost Kim Čong-una rovněž dává podnět k úvahám o převratu. Pátý bod. Pro mezinárodní pozorovatele totiž bylo překvapivé, když minulou sobotu na jih Korejského poloostrovu přijela severokorejská delegace vedená vicemaršálem Hwang Pchjong-sonem, oficiálně druhým nejmocnějším mužem režimu. Naposledy došlo k takovému setkání před pěti lety.

Závěrečná otázka se týká toho, jak dlouho může být Kimova nepřítomnost brána jako pochopitelná, a kdy bychom měli mít obavy ze zásadní změny. Analytici uvádějí, že kdyby v KLDR došlo k podstatné události, na satelitních záběrech by byly vidět armádní přesuny. Zatím se Kim Čong-un nezúčastnil akcí, jako bylo zasedání parlamentu nebo přivítání severokorejských sportovců při návratu z Asijských her. Páteční slavnost na počest 69. výročí založení strany by bez jeho účasti byla znepokojivá.