Bojovnice v sukních válčí za Kyjev i separatisty

Doněck - Řady separatistických rebelů i prokyjevských jednotek na východě země doplňují ženy. Bojují nebo pečují o zraněné, všechny ale spojuje silné přesvědčení - je třeba něco udělat. I přes příměří zemřelo na Ukrajině od 6. září přes 330 lidí. Nový údaj zveřejnil Úřad komisaře OSN pro uprchlíky. Za půl roku si konflikt vyžádal víc než 3 600 obětí.

Ženy v ukrajinském konfliktu nezůstaly stranou. „Když pozorujete, jak je všechno zničeno, všechno, co je vám drahé - domov, přátelé, práce - musíte nějak reagovat. Je to o charakteru. Ty, které bojují, jsou opravdové ruské ženy,“ říká Irina, která bojuje na straně povstalců.

To pětadvacetiletá Lena sice neoblékla vojenskou uniformu, rozhodla se pomáhat jinak. Pečuje o zraněné vojáky. Pocit, že pomáhá, jí dává sílu. „Nelituji toho rozhodnutí. Zajímá mě co dělám, cítím se užitečná. A to hlavně tehdy, když ošetřím zranění a za týden vidím, jak se hojí,“ konstatovala ošetřovatelka.

Muži patří do boje, ne do kavárny

Některé z žen na frontu přišly po boku svých mužů, některé samy. Všechny, nehledě na to pod čí vlajkou bojují, se shodují na tom, že muži patří do boje. „Už si neumím představit žít jako dřív. Chodit s klukem za ruku, pít pivo nebo se líbat u fontány. Ne. Teď když jdu do města pro nějaké léky a vidím ty kluky, civilisty, kteří sedí a pijí kafe, nejraději bych jim vrazila,“ podotkla Alla pocházející z Doněcku.

I přes příměří se na východě Ukrajiny tvrdě bojuje - jen za posledních 24 hodin zemřelo sedm lidí. Boje se svádějí hlavně o doněcké letiště, které od srpna drží ukrajinské jednotky. Dělostřelecké granáty dopadají i do obytných domů nebo na městská tržiště.

Podle Úřadu komisaře OSN pro uprchlíky zemřelo od začátku příměří 331 lidí a 831 lidí je zraněných. V průměru to znamená něco přes 10 mrtvých denně.