Bratušeková rezignovala, jednání o její náhradnici jedou naplno

Brusel - Alenka Bratušeková ze Slovinska rezignovala na členství v budoucí Evropské komisi. Po nepřesvědčivém slyšení před poslanci Evropského parlamentu včera nezískala podporu příslušných výborů. V Bruselu už běží jednání o její náhradnici - dvě nejsilnější frakce Evropského parlamentu, lidovci a socialisté, navrhují slovinskou europoslankyni Tanju Fajonovou. Slovinský premiér se proti její „nominaci“ ohradil s tím, že kandidáta si Lublaň vybere sama.

Rezignaci Bratušekové dnes oznámil předseda budoucí komise Jean-Claude Juncker. „Její rozhodnutí je výrazem oddanosti Evropské unii, Slovinsku a demokratickému procesu,“ uvedl Juncker. Bratušeková mu prý svým rozhodnutím pomáhá dořešit složení jeho Evropské komise, na němž pracuje společně s členskými zeměmi a europarlamentem. Juncker dodal, že je v této věci v těsném kontaktu se slovinským premiérem Mirem Cerarem a vedením europarlamentu. 

Sama Bratušeková svůj rezignační dopis zveřejnila na Facebooku. V doprovodném textu uvedla, že končí, neboť nechce komplikovat proces jmenování nové Evropské komise. Podotkla, že je si vědoma své odpovědnosti za vzniklou situaci, ale také všech okolností jmenování. „Doufala jsem, že Slovinsko v komisi získá silnou pozici a že se u tak důležité kandidatury domácí politika sjednotí. Mé hodnocení bohužel nebylo správné,“ napsala.

Europoslanci by v komisi rádi viděli Fajonovou. Lublaň si diktovat nenechá

Dvě největší frakce Evropského parlamentu, tedy evropští lidovci (EPP) a socialisté (S&D), vydaly prohlášení, ve kterých jasně naznačují, že novou slovinskou komisařkou by se měla stát socialistická europoslankyně Tanja Fajonová.

„EPP podpoří jen ženu se zkušenostmi,“ uvedl šéf frakce EPP Manfred Weber. Europoslankyně by podle něj takový požadavek „perfektně splňovala“. Připomněl také, že Fajonová byla mezi trojicí jmen na předběžném seznamu, ze kterého nakonec Juncker v létě vybral Bratušekovou. Lídr socialistů Gianni Pittella má Fajonovou za „přirozenou kandidátku“, která už prokázala svou kompetentnost a schopnosti. Její příchod do Junckerova týmu by podle S&D zaručoval, že nová komise začne pracovat podle původního časového plánu.

Konečný výběr nové kandidátky je ale na vládě v Lublani. Slovinský premiér odmítl přání evropských frakcí jako „nepřiměřené ultimátum“. Zdůraznil, že výběr komisaře europarlamentním frakcím nepřísluší. Jedním dechem ale slíbil, že jeho vláda pošle Junckerovi do Bruselu nové jméno co nejdříve. 

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert

Evropský parlament schvaluje komisi jen jako celek, konkrétní složení je na předsedovi komise a na členských zemích. V minulosti si už ale poslanci dokázali v personálním obsazení komise vynutit některé změny.

Slovinská expremiérka Bratušeková byla jediná z 27 budoucích komisařů a místopředsedů komise, kterou výbory europarlamentu odmítly potvrdit. Kritizována byla nejen za malou znalost přiděleného portfolia, ale také za to, že se do komise za Slovinsko v zásadě nominovala sama.

Pavel Svoboda, europoslanec za KDU-ČSL:

„Paní Bratušeková předvedla mimořádně slabý výkon – možná takový, který europarlament nepamatuje. Velká většina přítomných poslanců ji odmítla. Bylo to přibližně 120 ku 12.“

Petr Mach, europoslanec za Svobodné:

„Tvrdě narazit mohla například její slova o tom, že Slovinsko nepřijme záchranný plán EU, že nechce být slepým vazalem Unie. Bratušeková se nestaví kriticky k jaderné energetice a možná někomu prostě patřila. Byla to každopádně politická hra eurolidovců a eurosocialistů.“


Maďar možná přijde o oblast občanství

Doladění portfolia možná čeká ještě maďarského kandidáta Tibora Navracsicse, který se měl podle Junckerova plánu ujmout resortu školství. Europoslanci mu chtějí odebrat oblast evropského občanství. „Nemyslím si, že to je facka Maďarsku. Jsme docela realističtí a každý to čekal,“ poznamenal k potížím Navracsicse maďarský novinář Zoltan Gyevai.

Letos by měl europarlament podle plánu o Junckerově komisi hlasovat na plenární schůzi 22. října a nový tým by měl začít od listopadu pracovat. Junckerův mluvčí dnes připustil, že proces může kvůli situaci okolo Bratušekové nabrat zpoždění.

Video Potíže Junckerova týmu
video

Potíže Junckerova týmu