Gorbačova propustili z nemocnice, jeho stav se zlepšil

Moskva - Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, který noc na dnešek po náhlém zhoršení zdravotního stavu strávil v nemocnici, dnes moskevskou kliniku opustil. Podle ruských médií trpí třiaosmdesátiletý Gorbačov cukrovkou.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

„Daří se mi lépe, proto mi lékaři dovolili odejít,“ řekl Gorbačov po svém odchodu z nemocnice. „Můj stav byl v posledních týdnech více či méně uspokojivý. Ale znáte mě. Jsem rozhodnut o svůj život bojovat.“

V posledních letech musel Gorbačov opakovaně popírat falešné zprávy o své smrti. Naposledy takovou informaci dementoval loni v srpnu: „Jsem živ a zdráv,“ ujistil na internetových stránkách opozičního listu Novaja gazeta, kterého je spolumajitelem.

Bývalý nejvyšší představitel Sovětského svazu a šéf někdejší sovětské komunistické strany je u mnoha Rusů neoblíbený kvůli své roli při rozpadu Sovětského svazu, po kterém následoval v 90. letech v Rusku politický a ekonomický chaos. Právě jeho perestrojka předznamenala vývoj ve střední a východní Evropě na konci 80. let, který završil pád Berlínské zdi a znovusjednocení Německa.