Tvůrci pražského památníku obětí šoa představili projekt za mořem

Washington - Jedna z nejprestižnějších uměleckých adres ve Washingtonu, centrum Katzen Americké univerzity, hostí v tyto dny výstavu věnovanou prezentaci chystaného památníku obětem holocaustu, který by měl být součástí přeměny nádraží Praha - Bubny v moderní centrum pro novodobou historii. Detaily projektu přibližuje v zámoří dokumentarista Pavel Štingl, na výstavě jsou k vidění i obrazy z jeho filmu Eugéniové. Výtvarná díla, ale i projekt vůbec prvního srovnatelného památníku holocaustu v Česku si mohou Američané prohlédnout do poloviny prosince.

Pražský památník se poprvé představuje v zahraničí s jasným cílem: získat kontakty, oslovit možné dárce a přesvědčit Američany, že nepůjde o muzeum se zaprášenými vitrínami. „Hledáme partnery, kteří by byli ochotní se na tom podílet,“ říká Tomáš Bouška, koordinátor projektu.

Památník má již hotovou architektonickou studii a momentálně čeká na stavební povolení. Rekonstrukce nádraží přijde na 150 milionů korun. Uvnitř se bude mimo jiné nacházet 50 tisíc knih - jedna za každého, kdo z nádraží odjel do koncentráku.

Video Památník ticha vznikne na místě bubenského nádraží
video

Památník ticha vznikne na místě bubenského nádraží

Členkou čestné rady památníku je vedle exministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga také bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. „Byla jsem hluboce dojatá, když mě z památníku šoa oslovili, abychom spolu probrali příběh mé rodiny,“ přiznala pražská rodačka. Většina její rodiny včetně prarodičů se stala obětí holocaustu.

První z počinů památníku, základní kámen staronové budovy v podobě 20 metrů vysoké sochy z kolejnic, vyroste už v lednu. Stát bude přímo před nádražím Praha - Bubny. Samotné muzeum by se pak mělo otevřít za dva roky, a to při příležitosti 75. výročí prvních transportů.