Němečtí fotbaloví hooligans si našli nového nepřítele. Islamisty

Berlín - Dříve bojovali proti fanouškům konkurenčních klubů. Teď mají němečtí hooligans nový cíl - islamisty. S podporou krajní pravice mobilizují odpor proti radikálnímu islámu i proti rostoucí vlně azylantů, kteří do země našich západních sousedů přicházejí. Extrémisté dokázali přivést do ulic tisícové demonstrace, v Berlíně se jich v posledních týdnech uskutečnilo velké množství.

Straně NPD, dosud hlavní politické základně neonacistů, se přitom v posledních volbách vůbec nedařilo. Experti ale varují: její příznivci utíkají k nováčkovi německé politiky – k euroskeptické Alternativě pro Německo.

„Mysleli jsme, že bitva o ulice, kterou neonacisté v Německu vyhlásili, už před několik lety skončila. Zdá se ale, že se vrací,“ říká Laura Piotrowski, odbornice na extremismus.

Daleko od fotbalových stadionů našli donedávna slábnoucí hooligans nový důvod své existence. Nalezli ho mezi německými radikálními muslimy. Těm vzrostlo seběvědomí ve spojitosti s úspěchy Islámského státu a jeho teroru a třeba ve Wuppertalu poslali do ulic hlídku tzv. šaría policie. Měla kontrolovat, kdo pije alkohol. Hooligans se chytili šance.

O dva měsíce později už skoro pět tisíc z nich společně s neonacisty svedlo v Kolíně nad Rýnem bitvu s policií. Na padesát policistů přitom utrpělo zranění.

Do karet hrají hooligans zvěrstva Islámského státu v Sýrii a v Iráku a také statistika, která se objevila v německých médiích. Radikalizace místních muslimů podle nich pokročila dál, než si dosud veřejnost myslela.