Ostrov Catba oslavuje Ho Či Mina

Vietnamský ostrov Catba nacházející se v zátoce Halong je největším z tamních ostrovů. Každý duben ostrov ožije festivalem, který oslavuje zakladatele nezávislého Vietnamu - Ho Či Mina. Do víru velkolepých oslav se vydal i pořad Objektiv.

Video Objektiv
video

Objektiv z vietnamského ostrova Catba

Podle legendy stvořil zátoku Halong svým ocasem obří drak, který sestoupil do vod Tonkinského zálivu. Halong je od roku 1994 zařazen na Seznam světového přírodního bohatství UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším místům celého Vietnamu. Plavbu mezi nádhernými útvary nebo koupel ve vlnách Tonkinského zálivu si nechá ujít jen málokdo.

Na ploše asi 1500 kilometrů čtverečních se nachází okolo dvou tisíc ostrovů. Některé z nich netvoří nic víc než pouhá osamělá skála tyčící se z moře. Prvenství podle rozlohy patří ostrovu Catba a zatímco příběh o stvoření Halongu je jen pohádkou, festival, který se odehrává na Catbě, má zcela historický základ.

Zátoka Halong ve Vietnamu
Zdroj: Reuters
Autor: Pablo Sanchez

Stejnojmenné městečko si při něm připomíná návštěvu Ho Či Mina. Otec zakladatele nezávislého Vietnamu se tam zastavil 1. dubna 1951. Asi sedmitisícové městečko se každý rok ve výroční den převlékne do hávu, který pamětníkům nejspíš připomene setkání socialistické mládeže konané v Československu v časech vlády jedné strany. Na hlavní ulici Catby pokaždé vyrostou nevelká pódia, kde se místní mládež dokáže – v rámci vymezených mantinelů – pořádně odvázat. Vše se odehrává pod chápavým dohledem Ho Či Mina.

Zatímco mládežnická pódia ovládá techno, hlavní jeviště je vyhrazeno zábavě uměřenější, tradičnější a přijatelnější pro oficiální hosty, kteří zaujímají místa v prvních řadách. Neschází ani přehlídka 'hvězdiček' vietnamské populární hudby, tradičních draků i výjevů určených spíš dětskému divákovi. To vše tvoří předehru k tomu, aby se nakonec zjevil obraz toho, kvůli kterému se tu všichni sešli.

 

Ho Či Min, přezdívaný ‚strýček Ho' ve Vietnamu zůstává uctívanou ikonou, jeho nabalzamované tělo je uloženo v mauzoleu v hlavním městě Hanoji. Na festivalu v Catbě je Ho Či Min představován zcela v duchu oficiálního výkladu jako ten, který celý život zasvětil boji za nezávislost své vlasti. A ačkoli se oženil pouze s vietnamskou revolucí, po celé zemi měl miliony dětí.

Ho Či Min - zakladatel nezávislého Vietnamu

Ho Či Min, vlastním jménem Nguyễn Sinh Cung, žil mezi lety 1890 a 1969. V překladu „ten, kdo je osvícený“ byl vietnamský politik a vůdce boje za národní osvobození. Vietnamští komunisté přejmenovali 8. května 1978 při vytváření kultu osobnosti Saigon, tehdejší hlavní město jižního Vietnamu, na Ho Či Minovo město.

Řadu let byl pracovníkem Kominterny a mnoho let žil v Moskvě a Paříži. Po vyhlášení nezávislé Vietnamské demokratické republiky dne 2. září 1945 byl až do konce života zvolen prvním prezidentem severního Vietnamu. Zasloužil se o osvobození Vietnamu od francouzské nadvlády a ve Vietnamské demokratické republice nastolil socialistický režim. Byl také plně odpovědný za represe proti odpůrcům nezávislosti a socialismu.

Umělecky se projevoval především jako básník. Proslavil se mimo jiné svou skromností, když bydlel místo v paláci bývalého francouzského guvernéra v domku jeho zahradníka. Zemřel 2. září 1969 ve věku 79 let na srdeční selhání. Jeho nabalzamované tělo je k vidění v mauzoleu na náměstí Ba Đình' v Hanoji, a to navzdory tomu, že chtěl projít kremací.