Nový luxusní hotel položil laťku šetrnosti k prostředí ještě výš

Kalifornie – V Los Angeles, v jednom z nejdražších měst na světě, vznikl nový luxusní hotel, který chce položit laťku šetrnosti k životnímu prostředí výš, než kdy předtím. Hotel Shore na pláži v Santa Monice dává na odiv svou oddanost ekologii.

Pláže Pacifiku jsou jen přes ulici. Shore hotel se ale dostal na přední stránky novin kvůli něčemu úplně jinému. Jako hlavní lákadlo nabízí 164 pokojů napěchovaných zelenými technologiemi. Hotel je jen jediný bod od zlatého mezinárodního certifikátu LEED, který mohou dostat jen ty nejekologičtější budovy na světě. Stříbrnou příčku si zasloužil za použití recyklovaných materiálů v celé budově – od křesel ve vstupní hale až po střechu. Vedení dokonce nabízí odměny těm zaměstnancům, kteří do práce přijedou na kole.

„Ostatní hotely mají v koupelně nápis, že pokud chcete vyměnit ručník, máte ho nechat ležet na podlaze. Můžete tak sami něco ovlivnit. My jsme nastavili nový standard, nový stupeň pro hotely nejen tady v regionu, kde jsou lidé obecně vnímaví vůči životnímu prostředí. Doufali jsme, že budeme příkladem pro hotely po celé zemi a po celém světě,“ uvedl Steve Farzam, vedoucí technického oddělení hotelu. 

Solární panely, recyklace a LED diody

Bazén ohřívá energie ze solárních panelů. Rostliny zalévá speciální zavlažovací systém, který ušetří 50 procent vody. Víc než polovina materiálů na stavbu pochází z odpadu. Kromě kovů je to beton, sádrový štuk, teraco, dřevo nebo recyklované koberce. Další materiály, například pískovec, pochází z těsné blízkosti Los Angeles. A svítí se tu LED diodovými žárovkami, které jsou ze všech nejúspornější.

„Vnější část budovy pokrývá nerezová ocel, zdi jsou hlavně z betonu a v pokojích a na balkonech je hodně skla. To jsou všechno materiály, které vydrží stejně dlouho, jako tento náš projekt,“ popsal hotel architekt Bryan Oakes. Architekti navrhli pro pokoje speciální centralizovaný bezpečnostní systém a soustavu senzorů, které snímají přítomnost hostů. Pokud je místnost prázdná, systém automaticky zhasne světla a nastaví vhodnou teplotu. Klimatizace používá nejvyspělejší chladící systém – neobsahuje chlorfluorované uhlovodíky, minimalizuje negativní vlivy na ozonovou vrstvu a díky systému senzorů ušetří víc než 25 procent energie. Maximálně šetrná k životnímu prostředí je i koupelna. Vše je z ekologických materiálů, sprchy a záchodové mísy spotřebují o dvacet procent méně vody, než ukládá zákon a „zelené“ jsou dokonce i mýdla a šampóny.   

„Certifikát LEED získal hotel kvůli ekologické budově. My jsme ale chtěli jít ještě dál a našim hostům proto nabízíme zelenou recepci, kde jim poradíme, kde poblíž mohou najít třeba farmářské trhy, ekologické lázně nebo restaurace. Na své si proto u nás přijdou všichni, kteří jsou pro ekologii opravdu zapálení,“ řekl Deiter Schmitz, manažer recepce. 

Hotel snížil svou uhlíkovou stopu

Hotel je taky prvním v Kalifornii, který snížil spotřebu elektřiny během špičky a zmenšil svou uhlíkovou stopu, tedy množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů uvolněných do atmosféry. Většinu zařízení ovládají manuální programy, tento je ale automatický a hotelu umožňuje nastavit úroveň elektrického zatížení, která jde během maximální poptávky po energii automaticky dolů. 

Ekologie není zadarmo, připlaťte si

A zde to ovšem nekončí. Podlahu v hotelové tělocvičně pokrývají koberce z recyklovaných pneumatik a vodní fontána hostům říká, kolik plastových lahví ušetří, když si budou vodu doplňovat. Z recyklovaných materiálů jsou i uniformy zaměstnanců a vozíky, na kterých převážejí kufry hostů, jsou samozřejmě elektrické. Ekologie ale není zadarmo a tomu odpovídá i cena – ze šetrnost k životnímu prostředí si hosté musí připlatit.