Nizozemský hotel nabízí poklidný rozvod

Amsterdam - Hotel pro zamilované, novomanžele nebo pro zvířata není žádná novinka. V Nizozemsku ale funguje hotel pro manžele, kteří už spolu dále být nechtějí a záměrem jejich pobytu je jen poklidný rozvod. Místo několika týdnů až měsíců u soudu se domluví během dvou dnů v hotelovém pokoji. Zhruba za dva a půl tisíce eur získají kromě svobody i dva jednolůžkové pokoje a k dispozici je i dětský psycholog pro ratolesti nešťastných párů.

Rozvést se během víkendu v luxusním hotelu bez nervů a dohadování je snem mnoha párů, kteří spolu už nechtějí žít. A právě toho si všiml Jim Halfens, který se rozhodl využít mezeru na trhu. Rezervuje si pokoje v několika ubytovacích zařízení po celém Nizozemsku. A klienti jsou maximálně spokojení.

Hans, jeden ze spokojených klientů hotelu:

„Když jsme nebyli v hotelu a nedohadovali jsme urovnání, chodili jsme na procházky po městě, na společné jídlo a dokonce jsme se i docela nasmáli.“


Než se ale klienti dostanou k samotnému rozvodu, musí projít vstupním pohovorem. Ulehčí to výběr poradce, který bude potřeba v daném případě. V hotelu pak probíhají konzultace s právníky a notářem. Pokud jsou přítomné děti, stará se o ně dětský psycholog.

Autor nápadu Jim Halfens
Autor nápadu Jim Halfens

Když pak klientu vyjdou z hotelu, vše už je hotovo. Podle nizozemského práva pak jen stačí, když se u soudu manželé prokáží podepsanou dohodu. Ta pak trvá ještě pár týdnů. „Z hotelu ale vyjdou de facto rozvedení, jen ještě trvá, než je to zcela oficiální,“ říká tvůrce rozvodového hotelu Jim Halfens.

Ne všem se ale rozvodový hotel zamlouvá. Odborníci na rodinné právo upozorňují, že prodleva u běžných rozvodů je potřebná. Někdy se totiž páry vše vyříkají a rozchod zamítnou. Předejdou tak ukvapeným krokům.