Hongkongský krejčí ušije oblek na míru přímo v Praze

Praha - Češi si čím dál častěji nechávají šít obleky na míru při svých pracovních cestách do Asie. A naopak do Prahy už více než rok létá hongkongský krejčí, aby zde nabral míry zákazníků a obleky jim zaslal poštou. V metropoli tak mohou lidé potkat i plakát se slovy: Hongkongský krejčí v Praze ušije oblek na míru.

Stejná služba je běžná v mnoha evropských městech, krejčí z Hongkongu se vždy na několik dní zastaví v Praze právě během své cesty za zákazníky do Londýna, Frankfurtu nebo Vídně. Češi si na podobné služby začínají také zvykat, i když pomalu a s odstupem. Krejčího z Hong Kongu do Prahy přivedla náhoda a s ní hlavně dvojice podnikatelů.

Miroslav Šebesta se s myšlenkou hongkongských obleků setkal při služební cestě v Londýně, od myšlenky k reálnému byznysu ji převedl o něco později, když s rodinou cestoval kolem světa. Jeho poslední zastávkou byl Hong Kong, kde v přístavu narazil na krejčího Sandyho, který ho zavedl do své dílny, kde mu nejen ušil oblek, ale dohodli se i na projektu obleků na míru v Praze.

V Praze Šebesta provozoval kavárnu, kterou využil i pro rozjezd krejčovství. V kavárně vyvěsili plakáty, obeslali známé a krejčovskou dílnu pro Sandyho zařídili v konferenční místnosti sousedící s jejich kavárnou. Při první návštěvě měl krejčí dvacet klientů, při další třicet a při poslední letos v dubnu už si nechalo ušít oblek na míru okolo sedmdesáti lidí. „Musím říct, že je to dobře organizované, obvykle máme na jednoho klienta asi 20 nebo 30 minut. Všichni jsou předem domluvení přes internet, když přijdou, tak si vyberou látku a my jim vezmeme míry,“ pochvaluje si krejčí Sandy.

Pak už se jen klient rozhodne, jaký chce střih, kolik chce knoflíků, podšívku, zaplatí a během šesti až osmi týdnů mu přijde zásilka. Zpozdit se může na celnici, pokud zakázka přesáhne 150 eur, musí klient zaplatit dvacetiprocentní daň a také clo. „Taková naše zkušenost je, že dvě až pět procent obleků nepadne, a pro takový případ tady máme místní krejčovou, se kterou spolupracujeme, má provozovnu v centru, takže klienta tam pošleme, udělá drobnou úpravu,“ vysvětluje spolumajitel Friends coffee house Tomáš Knapek.