Indická „královna demokracie“ má vady na kráse

Dillí - Časopis Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí světa i 150 centimetrů vysokou Mamatu Banerdžíovou. Banerdžíová si dříve vysloužila přezdívku „královna indické demokracie“. Poté, co ji zářivý vzestup vynesl až na vrchol, začíná se ale její obraz dokonalé političky rozpadat. Její počínání zavání populismem. Navíc kolem sebe šíří strach. Mnoho Indů se obává, aby se z Banerdžíové nestala diktátorka.

Malá velká žena se dere ke kormidlu druhé nejlidnatější země světa. Obléká se vždy do prostého sárí a zásadně nenosí šperky. Kvůli práci se nikdy nevdala. Majitelka tří akademických titulů a autorka osmi knih jde tvrdě za svým cílem. Její strana - Indický národní kongres, ji vysílala do předem prohraných volebních bitev. Vycházela z nich vítězně. 

Pro zahraniční supermarkety není v Západním Bengálsku místo

Svazovému státu Západní Bengálsko vládli 30 let komunisté. Nejdéle vládnoucí volená komunistická garnitura dějin udělala ze státu skanzen zašlých časů. Její vládu ukončil až triumf Mamaty Banerdžíové. „Chceme tento stát rozvinout. Obnovit jeho bývalou slávu,“ prohlásila. Nová administrativa staví silnice, mosty nebo třeba pompézní osvětlení ulic. Zároveň odmítá na své území pustit zahraniční supermarkety - chce chránit drobné prodejce. „Lidi by to rozčílilo. A já si nemůžu všechny znepřátelit,“ podotkla Banerdžíová.

Údajné „královně demokracie“ příliš nevoní ani opozice. Odpor členů kabinetu se trestá nuceným odchodem. Hněv dopadl i na jednoho profesora chemie. Poté, co e-mailem přeposlal vtip o Banerdžíové, čekalo ho zatčení za kybernetové zločiny. Navíc ho zbili příznivci uražené političky. „Mnoho lidí cítí strach a nedostatek svobody slova,“ prohlásil profesor.

Mamata Banerdžíová
Mamata Banerdžíová

Indické političky mají často co dočinění s korupcí

Mamata Banerdžíová by nebyla první političkou, která se přizpůsobila zlořádům indické veřejné správy, nechvalně známé korupcí a autoritářstvím. Stejný příběh má za sebou i Kumari Maywatíová. Žena, která se postavila za nejchudší vrstu Indů - kastu Dilátů neboli nedotknutelných.

Jejich podpora ji vynesla do čela jednoho z indických svazových států. Od té doby zastánkyně chudých dvojnásobně zbohatla a čelí už několika korupčním skandálům. Mimo jiné se nechala obdarovat mohutným věncem z bankovek. Sama sobě nechala rovněž postavit několik soch.