Panovnice hostila crème de la crème britské kultury

Londýn - Alžběta II. ve středu večer přijala několik stovek předních britských hudebníků, herců, spisovatelů a výtvarníků, mezi nimiž byly hvězdy jako Paul McCartney, Derek Jacobi nebo Vivienne Westwoodová. Recepce pro 850 lidí v londýnské Královské akademii u příležitosti 60. výročí nástupu britské královny na trůn bylo jedním z největších shromáždění osobností kultury, jaké Spojené království zažilo.

V akademii byli také rapper Tinie Tempah a zpěvák Bono z irské rockové kapely U2, který si vysloužil potlesk, když ocenil královninu loňskou historickou cestu do Irska. Mezi pozvanými byli módní návrháři Vivienne Westwoodová a Paul Smith, herci Derek Jacobi, Kenneth Branagh, Emma Thompsonová, Joanna Lumleyová a Tom Courtenay, dramatici Tom Stoppard, Mike Leigh a Ronald Harwood, výtvarníci David Hockney, Grayson Perry a Sam Taylorová-Woodová, stejně jako designér firmy Apple Jonathan Ive. Z romanopisců dorazili Julian Barnes, Michael Morpurgo a Philip Pullman. Královna se setkala i se zpěvačkou Shirley Basseyovou a herečkou Joan Collinsovou. „Jsem její velká obdivovatelka,“ řekla Collinsová. „Vždy chci vědět, co má v kabelce.“

Alžběta II. a Joan Collinsová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Carl Court

Výtvarník Peter Blake, který například navrhl obal ke slavnému albu Beatles Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band, prohlásil, že královnino panování bylo „60 vzrušujících let“ pro britskou kulturu.

Vivienne Westwoodová, která se proslavila v punkové éře v 70. letech, řekla, že od té doby změnila na monarchii názor. „Jednu dobu jsem si myslela, že královna je symbolem politického pokrytectví Anglie. Uvědomila jsem si, že je nad politikou. Myslím, že je tmelem společnosti a dělá neuvěřitelnou práci,“ řekla Westwoodová.