Venuše dnes ráno zakryla část Slunce

Praha - Dnes brzy ráno přešla planeta Venuše přes sluneční kotouč. K pozorování tak byl jedinečný úkaz, opakující se po 105 nebo 121 letech. V Evropě, Africe a Asii byl přechod viditelný od pěti hodin ráno. U nás bylo možné sledovat jen poslední třetinu úkazu, od východu Slunce ve 4 hodiny 54 minut, do okamžiku úplného výstupu Venuše ze slunečního kotouče v 6:55. Venuše cestovala přes Slunce celkem šest a půl hodiny. Celou dobu ji ale mohli sledovat jen lidé na Dálném východě v Austrálii a v Pacifiku.

Naposledy v tomto století se tak Venuše dostala, z pohledu pozemšťana, přesně mezi Slunce a Zemi. Připraveni byli jak profesionální, tak amatérští astronomové. Brány jim otevřela i jinak výsostně věděcká hvězdárna Ondřejovská, ve které byly k dispozici i přenosné dalekohledy.

Venuše přitáhla pozornost celého světa. Lidé oblehli observatoře, připravili dalekohledy a vytáhli tmavé brýle. Jako první pohlédli k obloze krátce před západem Slunce v Severní Americe. „Když máte šanci vidět něco jen jednou za život, tak to nechcete propásnout,“ vysvětlila kurátorka Griffithovy observatoře v Kalifornii Laura Dalyová.

Další šance spatřit Venuši zakrývající Slunce bude až v roce 2117

Úkaz se objevuje vždy po 105 nebo 121 letech a to v párech, které od sebe dělí osm let. Za dobu existence teleskopů, tedy od poloviny 17. století, tak bylo Venuši na slunečním kotouči vidět jen osmkrát. „Astronomové tak dříve určovali velikost Venuše a objevili její atmosféru. Pomocí jevu také změřili vzdálenost mezi Zemí a Sluncem,“ podotkl jihokorejský astronom Čung-hwan.

Video Reportáž Martina Ruska
video

Reportáž Martina Ruska

Venuše cestovala přes Slunce celkem šest a půl hodiny. Celou dobu ji ale mohli sledovat jen lidé na Dálném východě v Austrálii a v Pacifiku. Kdysi umožnil tento úkaz jejich předchůdcům, aby spočítali vzdálenost Slunce. Teď na základě něj testují metody, jak objevit nové planety u cizích hvězd. „Něco podobného se dá odladit na přechodu Venuše, který máme jako na dlani,“ podotkl vedoucí Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR Michal Sobotka.

Venuše se znovu dostane mezi Slunce a Zemi až v příštím století, v roce 2117. Už na jaře 2016 se ale na Slunci objeví další malá tečka - bude to planeta Merkur. Ten už ale bez dalekohledu neuvidíme.