Za Zlatého úsvitu padla facka na sále

Atény – V přímém přenosu mohli dnes televizní diváci řecké televize Antenna sledovat politickou debatu z nejostřejších. Mluvčí řeckých neonacistů ze strany Zlatý úsvit při ní napadl dvě levicové političky. Na jednu vylil sklenici vody a druhá od něj dostala pár facek. Tomu nezabránil ani zasahující moderátor diskuse. Aténská prokuratura nařídila po incidentu jeho okamžité zatčení. Incident odsoudily všechny demokratické strany. „Tento útok je útokem na každého demokratického občana,“ reagoval mimo jiné mluvčí řecké vlády.

Nervy na uzdě neudržel Ilias Kasidiaris, kterého během vášnivé debaty rozlítila nejprve zástupkyně Koalice radikální levice (SYRIZA) Rena Doruová. Vylil na ni sklenici vody poté, co prohlásila, že země prochází krizí demokracie, když se do řeckého parlamentu po květnových volbách dostali lidé, kteří zemi vrátí o 500 let zpět. Myslela tím zástupce Zlatého úsvitu, kteří se skoro sedmi procenty hlasů překvapivě obsadili 21 míst v 300členném shromáždění. Po tomto výstupu se vůči němu ostře ohradila komunistická zástupkyně a někdejší známá novinářka Liana Kanelliová, která do něho strčila a vyzvala jej, aby ihned odešel. Bývalý příslušník zvláštních jednotek se proti starší ženě začal ohánět rukama a uštědřil jí několik facek navzdory zasahujícímu moderátorovi.

Po krátké reklamní pauze debata pokračovala už bez Kasidiarise. Kanelliová vyslovila lítost nad incidentem a vyzvala voliče, kteří v květnu dali svůj hlas Zlatému úsvitu, aby své rozhodnutí při opakovaných volbách 17. června přehodnotili. „Pro mě byla tato facka poctou. Ať si ho užije matka, která ho porodila,“ podotkla politička.

Neonacistický Zlatý úsvit během předvolební kampaně zaznamenal nárůst popularity díky populistickým slibům rázných a snadných opatření. Členové strany na sebe upozornili kromě útoků na nezákonné přistěhovalce, jimž se přisuzuje vina za růst zločinnosti v zemi, také příkladnou starostlivostí o staré a nemohoucí občany, jimž poskytovali ochranu při výběru důchodů nebo dělali nákupy v samoobsluhách.


Kasidiaris byl mezi pozvanými hosty všech sedmi politických stran, které se v květnu dostaly do parlamentu. Ten se ale sešel v jeden den, aby se ten následující znovu rozpustil poté, co se při současném rozložení sil žádné straně nepodařilo vytvořit funkční vládní koalici.

Rvačka při řecké televizní debatě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Antenna TV