Ráj pro bruslaře se nazývá Fläming

Fläming - Desítky kilometrů cyklostezek s hladkým asfaltem, bez aut, davů a ke všemu po rovině? Pro mnohé in-line bruslaře krásný sen. Tento sen se ale může stát skutečností jižně od Berlína. Pouhé tři hodiny jízdy autem z Prahy se nachází bruslařský ráj s názvem Fläming-skate a na své si zde přijdou nejen bruslaři, ale i cyklisté a vozíčkáři. Dohromady je tu něco přes 220 kilometrů cyklostezek, 2-3 metry širokých. Pokud vás nebaví proplétání mezi davy, stojíte o výživný sportovní zážitek nebo jednoduše o pohodlné bruslení na hladkém asfaltu bez aut a psů, je pro vás tento areál přímo stvořený. A našinec ocení i to, že vstup na trasy i parkování jsou zdarma.

Cyklostezky vedou zemědělskou oblastí a míjejí malé obce, kostely, historické mlýny a další pamětihodnosti. Některým může krajina připadat dosti jednotvárná, stezky totiž vedou mezi poli a borovými lesy. Na druhou stranu je díky rázu krajiny většina stezek po rovině. Převýšení je všude pouze nepatrné.

Areál se skládá z několika okruhů, které se liší délkou i náročností. Na základní trase „Flaeming-Skate“, za kterou lze považovat devadesátikilometrový okruh č. 1, nalezneme nejen snadno zvládnutelné úseky, které jsou vhodné zejména pro děti a začátečníky, ale i úseky náročnější, určené pro zdatnější bruslaře. Na naprosto hladkém asfaltu ale jedou brusle téměř samy a ujet 90 kilometrů za den tak není pro sportovně laděné typy nereálný výkon. Na hlavní trasu navazuje dalších 75 km cyklistických tras, které jsou na bruslích sjízdné také. Stezky na googlemaps je možné najít zde.

 • Stezky vždy vedou mimo silnice
  Stezky vždy vedou mimo silnice autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24
 • Na kopce upozorňuje značení
  Na kopce upozorňuje značení autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24

Velkou devízou areálu je propracovaný informační systém, v informačních centrech je možné získat mapy s popisem cest, podél stezek slouží bruslařům řada map areálu s vyznačenými trasami a u praklticky každé křižovatky je rozcestník, nikdo se tak nemusí obávat nechtěného prodloužení výletu. Na trasách jsou četná odpočívadla, kde je možné v klidu spočinout.

S počtem hospod či stánků je to však poněkud slabší. Stánek na každém rohu rozhodně nečekejte a minimálně pití si proto určitě vezměte sebou. Na stánky přímo na stezce jsme nenarazili, v obcích, kterými cyklostezky projíždí, ale hospody jsou. Občas je tedy nutné cyklostezku opustit a za obědem se vypravit do centra. Cena jídel je přiměřená a vzhledem k velkému množství Čechů vás mnohde obslouží i česky.

Kromě radosti z jízdy na bruslích je možné pojmout výlet i poněkud kulturněji. Na trasách se nachází mnoho zajímavostí. Za prohlídku stojí město Luckenwalde, historické centrum města Jüterbog a někdejší vojenské letiště v Altes Lager (část města Niedergörsdorf). V blízkosti se také nachází muzeum v Armin Palace a mnoho větrných mlýnů. Trasy vedou i kolem rybníků, ve kterých se dá koupat.

 • Fläming
  Fläming autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24
 • Fläming
  Fläming autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24

Spíše pro začátečníky je určen okruh č.2 (délka 12 km), který se nachází v blízkosti obce Luckenwalde. Tato trasa patří k těm snazším. Přímo v obci se můžete nejen najíst a přenocovat, ale i vypůjčit si jízdní kola a brusle. Také okruh č.3 (délka 11 km), který vede z Jüterbogu přes Neuheim a obec Grüna do obce Kloster Zinna, je zajímavý zejména po kulturní stránce. Opatství v Jüterbogu, muzeum v původní stodole v obci Grüna a cisterciácký klášter nebo tkalcovské muzeum v obci Kloster Zinna jsou tu pro ty, kteří tomu bruslení zas tolik nedají.

Vášniví sportovci si přijdou na své na okruhu č. 4 (délka 45 km), který byl dokončen v roce 2005. Tato trasa leží u bruslařské arény v Jüterbogu, čímž přímo vybízí k vytrvalostním tréninkům a přípravám na bruslařský maratón. Skate-Arena Jüterbog je údajně nejmodernější stavbou svého druhu v Německu. V roce 2005 se zde konalo mistrovství Evropy v rychlobruslení.

Fläming
Fläming
Více fotek
 • Fläming autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3848/384800.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: flaeming-skate.de http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3934/393328.jpg
 • Fläming autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3848/384795.jpg
 • Fläming autor: Martina Adlerová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3848/384798.jpg

Jak to najít?

Autem se z Česka vydáte na Drážďany a pak pokračujete po E55 na sever, kde po 90 kilometrech odbočíte na Luckau. Pak už je jen na vás, do které obce zavítáte. Na trasy se můžete napojit z obcí Jüterbog, Fläming nebo Luckenwalde. Parkování je zdarma. Z hranic trvá cesta autem něco přes dvě hodiny. Výlet se tak dá pojmout i jako jednodenní, ale věřte, že se vám nebude chtít vracet.