Černá Hora: James Bond a soukromá pláž za pakatel

Kotor - Černá Hora se chce stát novým turistickým rájem na Jadranu. Konkurovat chce i vyhlášené francouzské nebo italské riviéře. Černá Hora chce přilákat hlavně ty nejbohatší cestovatele, ceny jsou tu ale zatím lidové. Malou pláž si jen pro sebe můžete pronajmout v přepočtu zhruba za 2 tisíce korun.

Malou zemi s rozlohou necelých 14 tisíc kilometrů čtverečních zatím znají hlavně turisté ze Srbska a Ruska jako atraktivní místo pro levnou dovolenou. S pomocí zahraničních investorů by se to teď ale mělo změnit. Tamní pobřeží by se mělo proměnit v pětihvězdičkovou destinaci.

Třeba kanadský miliardář Peter Munk chce smetánku z celého světa přilákat na ostrovní dovolenkový komplex vystavěný na místě bývalé vojenské základny. Ze svého postupně nalije do projektu 135 milionů dolarů, další miliardu, která je třeba na dokončení projektu, mají přidat soukromí investoři i Evropská banka pro obnovu a rozvoj. První fáze výstavby má už resort za sebou. Řada apartmánů už nalezla nové majitele a rozjíždějí se i hotely.

  • Luxusní resort jako z Jamese Bonda
    Luxusní resort jako z Jamese Bonda zdroj: ČT24
  • Černá Hora - moře i hory na dosah
    Černá Hora - moře i hory na dosah zdroj: ČT24

„Máme tady klienty z různých zemí. Spojuje je to, že jsou všichni výjimečně bohatí. To, co my jim hlavně nabízíme, je soukromí - to v podobných resortech třeba ve Francii nebo v Itálii nenajdete,“ vyzdvihl manažer resortu Porto Montenegro Matt Morley.

K propagaci Černé Hory má pomoci i slavný agent James Bond. Právě do Černé Hory je totiž situován děj předposlední bondovky Casino Royale z roku 2006. Filmaři sice při jeho natáčení zamířili místo k Jadranu do Česka, to ale černohorským podnikatelům nevadí. „Snažíme se hodně přizpůsobit atmosféře luxusu a přepychu bondovek. Je pravda, že tady se film ve skutečnosti netočil, ale udělal nám velmi dobrou reklamu a my na tom chceme stavět,“ podotkl Morley.

Černá Hora přitom zdaleka nejsou jen slunné pláže, na kterých se dá do nekonečna lenošit. Kdo má raději aktivní turistiku, může vyrazit túru do hor. Na své si tu tak přijde snad každý. A turistům se země líbí. „Tady to nemá chybu - je to jeden z nejhezčích koutů na světě. Projel jsem už hodně zemí, ale musím říct, že tohle místo je speciální. Má krásnou přírodu a hlavně takovou pohodu, pozitivní atmosféru a pořád je tu dost lacino,“ popsal ruský turista Dmitry Krysin. Zvláště pro turisty z eurozóny pak může být přitažlivé také to, že na rozdíl od Chorvatska se v Černé Hoře platí eurem.

Černá Hora se od Srbska oddělila teprve v roce 2006 a od té doby prochází země bouřlivým ekonomickým rozvojem. Turistika je přitom jedním z hlavních oblastí, na kterou sází investoři z domova i ze zahraničí. Hodně hotelů a restaurací patří Rusům a Britům.