Módu Indové nakupují u Hitlera

Ahmadábád (Indie) – Obchod s pánskou módou a více než diskutabilním názvem byl nově otevřen v západoindickém státě Gudžarát. Jeho majitel Radžíš Šáh jej nazval „Hitler“ a tečku nad „i“ neopomněl vyzdobit malou svastikou. Místní židovskou komunitu rozhodně nepřesvědčil svým tvrzením, že o tom, kdo byl Hitler, se dověděl až nedávno na internetu.

Radžíš Šáh tvrdí, že si urážlivého potenciálu jména rozhodně nebyl vědom; vybíral ho prý podle přezdívky, kterou dostal dědeček jeho obchodního partnera. „V té době, kdy jsme žádali o povolení obchodní značky, jsem věděl jen to, že Hitler byl přísný muž,“ řekl Šáh listu Times of India. „Až nedávno jsem si o něm přečetl víc na internetu,“ dodal. Přezdívku Hitler prý dostal dědeček jeho obchodního partnera Maníše Čandáního právě proto, že i on byl velmi přísný; nemělo to ovšem nic společného s nacistickým diktátorem, uvedl Šáh.

Místní židovská komunita s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že majitelé přesně věděli, co jméno znamená. „Ve městě Mahátmy Gándhího a nenásilí, jak může někdo oslavovat člověka, jako byl Hitler, o němž je známo, že zavraždil miliony neozbrojených, obyčejných lidí?“ řekl Nikitin Contractor z místní organizace Přátelé Izraele.