Londýnská City je fenomén – už dvě tisíciletí

Londýn – Londýnská City, označovaná pro svoji malou velikost často také jako Square Mile, tedy čtvereční míle, je důležitým finančním centrem už od dob, kdy zde Římané založili před dvěma tisíci let svoji obchodní stanici. City přitom nenabízí jenom pohledy na velkolepé fasády bankovních domů a pojišťoven, ale i celou řadu významných pamětihodností. 

Vstupní branou do City je z jihu Tower Bridge. Na západě tato čtvrť hraničí s Westminsterem, zde se nachází i slavná novinářská ulice Fleet Street, synonymum britské žurnalistiky. Fleet Street má bohužel své nejlepší časy za sebou, přestože v minulosti tu měly své sídlo všechny důležité listy. První britský deník tu vyšel před více než 300 lety, v 80. letech minulého století se ale odsud všechny redakce odstěhovaly a zůstala jenom zpravodajská agentura Reuters. 

Centrum finančnictví a pojišťovnictví 

Londýnská City je však nejvíce spojená s obchodem, bankami a pojišťovnictvím. Například pojišťovna Lloyds zde odstartovala svou činnost v roce 1688. První pojistky se přitom vztahovaly především na námořní pohromy. „Námořní katastrofy šly vždycky ruku v ruce s katastrofami finančními. Bývalo proto zvykem, že když došlo k námořní pohromě a potopila se nějaká loď, oznamovalo se toto neštěstí vyzváněním zvonů,“ vysvětlil pojišťovací makléř Steve Barness. 

„Pojištění tehdy fungovalo tak, že se pár zámožných občanů spojilo do jednoho syndikátu a společně kryli případné finanční ztráty. Riziko se rozložilo a obchodníkům to dávalo větší jistotu při zámořských výpravách. Ve finále to pak pomohlo rozvoji samotného obchodu,“ uvedla Bridget Royceová z firmy Meridian Risk Solutions. 

Od časů, kdy se v City začaly usazovat první pojišťovací a bankovní společnosti, se však odehrála řada změn. Čtvrť utrpěla vážné škody při bombardování Londýna během druhé světové války. Stará City je už dnes historií, nejen co se týče architektury. „Ještě před dvaceti lety to tady bylo docela jiné, City je teď daleko míň formální. Taky pravidla v oblékání už nejsou tak svazující. Dřív by bylo nemyslitelné sundat si v práci sako,“ řekl Barness. 

Práce v City jako práce snů 

I když se věková struktura bankéřů a pojišťováků značně promíchala a k mužům přibyly i ženy, sehnat práci v City je stále stejné terno jako dříve. „Pracovat na téhle čtvereční míli chtějí všichni, kteří opustí školu. Každý sem chce, protože se tady dá vydělat hodně peněz,“ doplnil Barness. 

Roli finančního centra přitom pomalu začíná přebírat východnější část Londýna, Canary Wharf, umístěná v bývalých docích. Nacházejí se zde jedny z nejvyšších budov Velké Británie: Canada Square (235 metrů), HSBC Tower (200 metrů) a Citigroup Centre (200 metrů).